StoryEditor

Eurodeputowany Freund: Wspólna Polityka Rolna UE tworzy miliarderów

Eurodeputowany Daniel Freund zwraca uwagę na problem korupcji w systemie dotacji rolniczych UE, który sprzyja tworzeniu miliarderów. Wskazuje na przykład Węgier jako jedno z państw, gdzie problem ten jest szczególnie widoczny.
01.06.2024., 11:42h

Słabości systemu dopłat bezpośrednich w UE

Polityk ds. kontroli budżetu UE Daniel Freund ubolewa nad poważną słabością systemu dopłat bezpośrednich dla rolników . Wspólna Polityka Rolna (WPR) przyczyniła się do powstania „kasty miliarderów rolnych wyhodowanych przez dopłaty rolne”. Jak powiedział polityk Zielonych w wywiadzie dla Agra Europe, szczególnie we wschodnich państwach członkowskich UE, osoby te często mają doskonałe powiązania w kręgach rządowych i dlatego otrzymują wiele funduszy z WPR. 

- Smutne jest to, że przykłady są dobrze znane. Często jednak nie dzieje się nic lub dzieje się zbyt mało – zauważa eurodeputowany, wspominając o środowisku otaczającym m.in. węgierskiego szefa rządu Viktora Orbána.

Zobacz też: Ukraina i Mołdawia rozpoczynają rozmowy akcesyjne z UE. Czy rolnicy mają powód do obaw?

Freund wskazuje na rozwój sytuacji w Polsce jako przykład pozytywnej zmiany. Tutaj - zdaniem polityka -presja wywierana przez zamrożenie ponad 100 mld euro funduszy UE z funduszu spójności i odbudowy po pandemii (NextGenerationEU) odegrała ważną rolę w porażce wyborczej rządu PiS, który był u władzy do końca...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 14:53