StoryEditor

Glifosat do 2033 roku? Los herbicydu leży teraz w rękach państw członkowskich

Komisja Europejska chce zatwierdzić glifosat na kolejne dziesięć lat. Jednak o tym, czy stosowanie herbicydu będzie nadal możliwe zdecydują państwa członkowskie już w październiku.
21.09.2023., 18:09h
Komisja Europejska chce zaproponować państwom członkowskim zatwierdzenie glifosatu na kolejne 10 lat. W oparciu o ocenę Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), KE już kilka tygodni temu potwierdziła, że zwróci się z wnioskiem o ponowne zezwolenie na stosowanie herbicydu.

Dla przypomnienia, EFSA nie był w stanie zidentyfikować "żadnych krytycznych obszarów problemowych", które przemawiałyby przeciwko przedłużeniu zezwolenia na stosowanie glifosatu.

W piątek Komisja Europejska chce oficjalnie przedstawić swoją propozycję przedstawicielom Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (ScoPAFF), a już w październiku państwa członkowskie mają głosować nad proponowanym rozporządzeniem i zdecydować o dalszym losie herbicydu.

Potrzebna większość kwalifikowana

Na podstawie głosowania Komisja Europejska albo przedłuży zezwolenie na stosowanie glifosatu w Unii Europejskiej, albo nie. Oznacza to, że jeśli większość kwalifikowana państw członkowskich opowie się za lub przeciw ponownemu zezwoleniu, Komisja się do tego zastosuje.

Większość kwalifikowana jest osiągana wówczas, gdy ponad połowa państw członkows...
Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 03:52