StoryEditor

Ile jest wilków na Podlasiu i jakie szkody wyrządzają w stadach?

  Kilka razy w roku wilk zaznacza obecność atakując zwierzęta gospodarskie na Podlasiu. Jaka jest populacja wilka w woj. podlaskim i jak duże szkody wyrządzają w gospodarstwach?
23.01.2023., 11:01h

Jak wynika z danych Pilotażowego monitoringu wilka i rysia w Polsce realizowanego w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska do 2020 r. analizowano populację tych dwóch zagrożonych gatunków. Na potrzeby raportu liczebność populacji wilka w Polsce oszacowano na ok. 1900 osobników, natomiast populacji rysia na min. 123 osobniki.

Największe zagęszczenie populacji wilka oszacowano w Bieszczadach, gdzie na powierzchni 100 km2 występuje średnio 9,2 osobnika. Z kolei w Puszczy Białowieskiej i Augustowskiej występuje ok. 3 osobników na 100 km2. Liczby są oczywiście szacunkowe, a badacze oceniają, że w Polsce wilków może być więcej niż 1,9 tys. szt. Wielokrotnie pojawia się informacja, że może to być ponad 3 tys. szt.

Wilki atakują stada na pastwiskach

Jak poinformowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku zwykle zgłaszane do biura szkody dotyczą zagryzień zwierząt gospodarskich lub w kilku przypadkach okaleczeń zwierząt gospodarskich: krowy, cielęta, jałówki, byczki, owce, kozy, konie, koniki polskie lub psy.

Z kolei wniosek o odszkodowanie najczęściej dotyczy zagryzienia 1 sztuki zwierzęcia, ale bywają i wnioski o odszkodowa...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 13:51