StoryEditor

Rolnictwo regeneratywne - Jak zdobyć certyfikat węglowy i jakie z niego płyną korzyści dla rolnika?

Seminaria uprawowe top agrar Polska 2023 już za nami. Podczas tegorocznej edycji mieliśmy przyjemność gościć przedstawiciela firmy Agreena, Tomasza Kowalczewskiego. Podczas wywiadu omówiliśmy ważną kwestię, jaką jest rolnictwo regeneratywne, a także czym są, jak je zdobyć i jakie możliwości dają rolnikowi certyfikaty węglowe.
19.01.2023., 12:01h

— Panie Tomaszu, nie przez przypadek się dzisiaj spotykamy. Na naszych seminariach uprawowych, mówimy o kwestii emisji dwutlenku węgla, o jego redukcji, a rolnictwo jest posądzane o potężną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Czym jest zatem rolnictwo regeneratywne? — pyta dr Maria Walerowska.

— To prawda, rolnictwo jest dużym źródłem emisji, co jest wyzwaniem dla polityki ochrony klimatu, ale też daje wiele możliwości do mitygacji tego negatywnego efektu. Jednym z takich właśnie rozwiązań jest rolnictwo regeneratywne — odpowiada Tomasz Kowalczewski.

Rolnictwo regeneratywne jest wsparciem dla rolnika i pełnym wykorzystaniem zasobu gleb, jako miejsca, gdzie dwutlenek węgla może być magazynowany w formie węgla organicznego, a poprzez produkcję roślinną mamy możliwość wychwytywania go w procesie naturalnym i magazynowania go w glebie. Ma to ogromny wpływ, w pierwszej kolejności na ochronę klimatu, a także bezpośredni wkład we wsparcie rolnika w formie uzyskania certyfikatów węglowych, które mają określoną wartość i są produktem zbywalnym na rynku. Certyfikaty węglowe mają być również motywacją dla rolnika, do przejścia na rolnictwo regeneratywne.

Czym są certyfikaty węglowe, jak wygląda proces pozyskania, zdobycia takiego certyfikatu?

Więcej w naszym filmie!

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 15:59