Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Inwestycje z PROW: Nawadnianie upraw – pozwolenia i opłaty

Obrazek

Jeszcze w tym roku ma ruszyć nabór wniosków z „Modernizacji gospodarstw rolnych” na inwestycje dotyczące nawadniania upraw. Aby z tych pieniędzy skorzystać, trzeba dopełnić formalności związanych z poborem wody.

Grzegorz Ignaczewski2 kwietnia 2019, 13:55

Do wzięcia w tzw. obszarze „e” działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” ma być dotacja w wysokości do 100 tys. zł. To niezbyt dużo – przy poziomie pomocy wynoszącym 50% do wykorzystania całej puli pomocy wystarczy zrealizować inwestycję za 200 tys. zł – co przy budowie instalacji do nawadniania nie jest wcale dużą kwotą.

Ważne jednak, że limit ten nie będzie łączył się z limitem z pozostałych obszarów „Modernizacji”, więc będą mogli skorzystać także ci, którzy już wykorzystali limity na maszyny czy budowlankę.

Nabór wniosków ma ruszyć jesienią, jednak zanim zaczniemy planować taką inwestycję, przyjrzyjmy się przepisom prawa regulującym korzystanie z wody do nawadniania upraw, których niuanse wyjaśnili nam przedstawiciele Wód Polskich.


Skąd czerpać wodę do nawadniania upraw?

Pierwsza sprawa to kwestia, skąd będziemy czerpać wodę do nawodnień. Jak wyjaśnia nam Daniel Kociołek z Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie, jeśli tylko to możliwe, do nawadniania upraw rolnych rolnik powinien korzystać z wód powierzchniowych. Artykuł 30 ustawy Prawo wodne stanowi, że wody podziemne wykorzystuje się przede wszystkim do zaopatrzenia w wodę do spożycia przez ludzi.

Jeżeli jednak gospodarstwo nie ma dostępu do wód powierzchniowych, może korzystać do nawadniania z wód podziemnych, znajdujących się w gruncie, którego właścicielem jest dany rolnik. Pobór ten może być kwalifikowany jako zwykłe korzystanie z wód lub jako usługa wodna.


Czy się różni zwykłe korzystanie z wód od usługi wodnej?

Czym zatem jest zwykłe korzystanie z wód i czym różni się od usługi wodnej? Zwykłe korzystanie z wód zdefiniowano w ustawie Prawo wodne jako pobór wód w granicach własnego gruntu na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę. – Warto zauważyć, że 5 tys. litrów wody dziennie to dość dużo na zaspokojenie potrzeb rodzinnego gospodarstwa rolnego - wyjaśnia Daniel Kociołek.

Więcej nt. formalności związanych z tą inwestycją znajdziecie w kwietniowym numerze top agrar Polska od str. 28. Zachęcamy do lektury.

prenumerata top agrar PolskaPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)