Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

"To niedopuszczalne, żeby rolnicy zarabiali tak niewiele". IV Kongres Rolnictwa

Nowe metody walki z ASF, przedłużenie okresu kredytowania, ograniczenie egzekucji komorniczych i nowa platforma zakupowa, to główne tematy IV Kongresu Rolników. Sprawdź o czym dokładnie dyskutowano!

Dorota Kolasińska3 lutego 2018, 17:00
- Jeżeli wektorem choroby jest dzik, to dlaczego wybija się rolnikom zdrowe świnie? - grzmiał Sławomir Izdebski podczas IV Kongresu Rolnictwa.

W Hotelu Sobieski w Warszawie spotkali się dzisiaj przedstawiciele resortu rolnictwa, organizacji i instytucji branżowych, ale również wielu rolników.
Poruszone zostały najistotniejsze aktualne problemy dotykające rolników i przetwórców.
Rafał Romanowski, podsekretarz stanu MRiRW, odczytał list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, skierowany do rolników, w którym opisywał obecne i przyszłe działania, które mają na celu poprawę sytuacji rolników i komfort życia oraz pracy na wsi. Natomiast Marek Suski, szef Gabinetu Prezesa Rady Ministrów odczytał list do obecnych podczas Kongresu, który został napisany przez Premiera Mateusza Morawieckiego, który nie mógł pojawić się podczas Kongresu Rolnictwa. 

Dron na dziki?

 - Gdyby ustawa o dzierżawcach obwodów weszła w życie dwa lata temu, nie wiedzielibyśmy co to jest ASF. Jeżeli dzierżawca obwodu byłby zobowiązany do płacenia odszkodowań rolnikom, takich jak oceni Agencja Restrukturyzacji, czyli nie 200 zł, a 5 czy 10 tysięcy, to robiłby wszystko, żeby takich strat u rolników nie było. Dodatkowo dzierżawca obwodu jest zobowiązany do utrzymania populacji dzika do 0,5 na km kwadratowy żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Jeżeli dane koło łowieckie nie wywiąże się ze swoich obowiązków, traci dany obwód. Jest to projekt, ale mamy nadzieję, że zostanie w przyszłości przegłosowany - mówił Sławomir Izdebski.
 
Oprócz zmian w prawie łowieckim, a także ograniczeniu decyzyjności PZŁ, Sławomir Izdebski wymienił kilka sposobów skuteczniejszej walki z afrykańskim pomorem świń. Jedną z nich ma być dron wyposażony w kamerę termowizyjną rejestrujący w obwodach łowieckich obecność dzików. Opracowano również szybką metodą diagnozowania czy świnia, lub ubity/padły dzik był zakażony wirusem w terenie lub gospodarstwie.

Natomiast Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Inspektora Weterynarii podkreślił, że istnieje silna potrzeba, wynikająca z bezpodstawnego obniżania cen przez Zakłady Przetwórcze za zdrowe mięso, z obszarów zagrożonych i zniesienia niebieskiej strefy. Co najprawdopodobniej nastąpi w kwietniu 2018 r. 

Chęć współpracy z resortem rolnictwa w sprawie zwalczania ASF wyraził Henyk Kowalczyk, który podkreślił, że redukcja populacji dzików powinna opierać się na zwiększeniu sprawowania nadzoru nad łowiectwem oraz zmniejszeniu decyzyjności PZŁ. Minister Środowiska popiera projekt o zmianie ustawy prawa łowieckiego. 
- Rolnicy mogą liczyć na pomoc ze strony Środowiska - mówił Kowalczyk. 

Zarobki rolników

Jarosław Sachajko, powołując się na wykres w top agrar Polska porównał średnie zarobki polskiego rolnika do dochodów rolników w Europie. Nazwał go "wykresem hańby" - polscy rolnicy nadal zarabiają o wiele mniej, niż ich zachodni sąsiedzi. 
- Jest to niedopuszczalne, żeby rolnik zarabiał tak niewielkie pieniądze, w porównaniu do trudu, jaki wkłada w wyprodukowanie żywności - mówił Sachajko.Według przewodniczącego Komisji bardzo istotną sprawą, która będzie poruszana przez najbliższe miesiące, tak aby osiągnąć skutek, czyli zmniejszenie egzekucji komorniczych, będzie zwiększenie okresu kredytowania do 25-30 lat, tak jak jest to w krajach zachodnich.
- Rolnik, do którego przychodzi komornik jest pozbawiany wszystkiego. Trzeba to ograniczyć, tak żeby komornicy nie mogli zabrać sprzętu, maszyn czy stada podstawowego. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co z takim rolnikiem się później dzieje. Zamiast spłacać długi trafia pod budkę z piwem, bo nie ma jak pracować - mówił Izdebski. 

Z Gruntu Polska

To nowa platforma zakupowa dla rolnika i konsumenta, dzięki której rolnik będzie mógł sprzedać swoje płody rolne, a konsument kupić produkt z wybranego przez siebie gospodarstwa. Póki co platforma funkcjonuje w wersji beta, ale niedługo ruszy pełną parą. 

Kongres był organizowany przez OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. 
dkol

1 z 6
2 z 6
3 z 6
4 z 6
5 z 6
6 z 6
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ