StoryEditor

Jak posłowie pracowali na rzecz rolnictwa? Podsumowanie prac Sejmu VIII kadencji

Sejm VIII kadencji kończy swoją pracę. Przez ostatnie cztery lata posłowie uchwalili wiele ustaw, które zmieniały życie rolników. Nie wszystkie prace parlamentarne udało się zakończyć pozytywnie. Wraz z końcem kadencji do kosza trafia wiele ustaw nad, którymi prace nigdy się nie zakończyły, a nawet nie zaczęły. 
24.10.2019., 11:10h
Zgodnie z zasadą dyskontynuacji parlament, który kończy swoją kadencję, zamyka wszystkie sprawy, nad którymi pracował (niezależnie od tego, na jakim etapie się znajdują) i nie przekazuje ich nowemu parlamentowi. Zobaczmy więc jakie ustawy trafią do kosza.

Długa lista zakazów

Największą przegraną wydaje się być ustawa o ochronie zwierząt, którą na jesieni 2017 r. złożyli w Sejmie jednocześnie Krzysztof Czabański z Prawa i Sprawiedliwości oraz Paweł Suski z Platformy Obywatelskiej.
Kontrowersyjne projekty zakładały wprowadzenie zakazu uboju rytualnego, hodowli zwierząt futerkowych, występów zwierząt w cyrkach, trzymanie zwierząt na uwięzi, ale także zwiększenie uprawnień organizacji prozwierzęcych. Przeciwko inicjatywie obu posłów bardzo szybko wystąpiło większość organizacji rolniczych w kraju, czego efektem była demonstracja pod Sejmem w grudniu 2017 r. Mimo poparcia ze strony Jarosława Kaczyńskiego oraz pozytywnej opinii Komisji Ustawodawczej oraz prób łagodzenia ustawy przez K. Czabańskiego, projekt wylądował w sejmowej zamrażarce i posłowie VIII kadencji nigdy nie zaczęli prac nad nim.
Wprawdzie obaj zwolennicy ustawy ...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 00:20