StoryEditor

Jest projekt ustawy z większym zwrotem akcyzy paliwowej!

Zgodnie z obietnicami ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt ustawy, który gwarantuje rolnikom większy zwrot akcyzy paliwowej.  Coroczne wydatki państwa na ten cel wyniosą od przyszłego roku ponad 1,6 mld zł.
14.08.2018., 10:08h
Projekt ustawy, który został właśnie przesłany do konsultacji został bardzo mocno i szczegółowo uzasadniony. – Zwiększenie pomocy finansowej dla producentów rolnych w formie zwrotu podatku akcyzowego uzasadnione jest potrzebą zwiększenia konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na unijnym rynku – napisano w uzasadnieniu ustawy.

Zdaniem resortu rolnictwa w ostatnich latach wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem paliwa. Wzrost kosztów produkcji przy niskich cenach produktów rolnych jakie uzyskują rolnicy ze sprzedaży powodują, że produkcja rolna staje się coraz mniej opłacalna. Tymczasem z roku na rok wzrasta udział kosztów paliwa w ogólnych kosztach produkcji rolnej.

Nowoczesne rolnictwo potrzebuje energii

Ocenia się, że ma to związek z nowymi technologiami produkcji, często z większa intensywnością produkcji oraz dążeniem do uzyskania lepszych wyników ekonomicznych przez rolników. Większa liczba zabiegów ochronnych i specjalistyczne zabiegi wiążą się z zaangażowaniem odpowiedniego  sprzętu i automatycznie z większym zużyciem paliwa.  Szczególnie intensyfikacja produkcji roślinnej i zwierzęcej ...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 10:12