Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Minister Ardanowski: Spekulowanie cenami żywności jest podłe, nieetyczne i zasługuje na potępienie

Obrazek

Tak komentuje sprawę nieuzasadnionych podwyżek cen żywności w sklepach minister Ardanowski. Do rolników i zakładów rolno-spożywczych trafi Kodeks Etyki Żywnościowej. 

Dorota Kolasińska18 marca 2020, 15:54

– Ceny płacone za surowce rolne są jednymi z niższych w Europie i podwyżki cen w sklepach nie obciążają w żaden sposób rolników. Polska należy do państw o dużym potencjale produkcji rolnej, tak dużym, że musimy eksportować, aby rolnictwo mogło się rozwijać. Nieuczciwi kontrahenci, którzy chcieliby mniej płacić rolnikom, chcą jednocześnie zarobić podwyższając ceny. Żywności mamy pod dostatkiem, a zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego nieprzerwanie pracują. Chwilowe braki w zaopatrzeniu spowodowane były wzmożonymi zakupami, których nie przewidzieli handlowcy. Te braki uzupełniane są na bieżąco – podkreśla resort rolnictwa. 

Minister podpisał dzisiaj Kodeks Etyki Żywnościowej, który otrzyma każdy rolnik i przedsiębiorca sektora rolno-spożywczego. 

– To jest swoistego rodzaju apel, aby nie oszukiwać się wzajemnie, by płacić uczciwie, by nie opóźniać terminów płatności, by szanować partnera, z którym współpracujemy, żeby ten cały łańcuch „od pola do stołu” był  łańcuchem uczciwym – dodał minister Ardanowski. Według szefa resortu rolnictwa „pieniądze to nie wszystko”, bo trzeba pracować uczciwie i nie oszukiwać się wzajemnie. 

Miejmy nadzieję, że oprócz tych działań, rolnicy również będą mogli liczyć na pomoc podobną jak zaproponowano przedsiębiorcom w ramach tzw. „Tarczy antykryzysowej” oraz, że w budżecie przewidzianym na te działania znajdą się środki dla gospodarstw rolnych i płatników KRUS, aby rolnicy mogli przeżyć spokojnie kryzys, jaki dotknął rynek rolno-spożywczy.

ZOBACZ TREŚĆ KODEKSU!

oprac. dkol na podst. gov.pl/rolnictwo

Fot. gov.plPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)