Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kiedy będą pieniądze? Ostra debata o pomocy suszowej w Sejmie

Obrazek

W Sejmie gorąca debata na temat klęski suszy. Rolnicy pytają się kiedy w końcu otrzymają obiecaną pomoc i grożą protestami. Z kolei resort rolnictwa zrzuca winę za opóźnienia na samorządy i tłumaczy dlaczego na razie będzie zbierał wnioski tylko od tych, rolników których straty przekroczyły 70%.

wk5 września 2018, 21:07
Związkowcy, którzy przybyli na dzisiejsze posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa poświęconej klęsce suszy na rządzie nie zostawili suchej nitki. Zarzuty dotyczyły wciąż nie wypłaconej pomocy oraz trwających pracach komisji szacujących straty.

– Na wsi jest takie powiedzenie, że rolnicy będą widzieli pieniądze jak świnia niebo – zaczął swoją wypowiedź Sławomir Izdebski z OPZZiOR, który zwrócił uwagę, że rolnicy nie mają za co w pole wychodzić, a zbieranie wniosków zaczyna się dopiero 14 września. Zdaniem związkowców szacowanie strat powinno odbywać się szybciej.

– Mówiliście, że PSL źle szacował straty, a teraz na ich rozporządzeniu jedziecie – mówił Marcin Bustowski reprezentujący Związek Zawodowy Rolników „Solidarni”, który zapowiedział 7 września blokadę drogi krajowej pod Jeleniom Górą oraz 22 września protest rolników w Warszawie. 

Działacze rolniczy zasugerowali również, że praca komisji jest niepotrzebna, bo z góry było wiadomo gdzie i jakie są straty.

- Nie trzeba było komisji szacujących straty kiedy wszyscy wiedzieliśmy, że straty są w granicach 6-8 mln ha. Informowaliśmy, również stronę rządową, że straty będą w ok. 4 mld. zł Wy teraz przyznajcie w swoich dokumentach, że tak właśnie jest- mówił Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych, który zaprotestował także przeciwko łączeniu wypłatę odszkodowania za susze w pełnej wysokości z obowiązkiem posiadania przez rolnika ubezpieczenia.

Odpowiedź rządu

Zdaniem przedstawicieli resortu rolnictwa szacowanie strat jest konieczne, bo susza w różnym stopniu wpłynęła na straty w uprawach co najlepiej pokazują zdjęcia satelitarne. Zwrócił także uwagę, że wiele komisji szacujących straty wciąż pracuje. Np. w województwie wielkopolskim wciąż pracuje wszystkie 209 z 279 komisji, które do tej pory przesłały do wojewody tylko mikro – protokoły. Dlaczego samorządy tak niechętnie szacują straty? Zdaniem ministra Romanowskiego może to być efekt roku wyborczego.

– Wybitny przykład województwa mazowieckiego kiedy maksymalnie w tygodniu ilość protokołów zwiększa się maksymalnie o 5% – powiedział wiceminister Romanowski.

Od 14 września do 28 września 2018 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji będzie przyjmować wnioski tylko od rolników, którzy ponieśli straty spowodowane wystąpieniem suszy przekraczają 70 %. Stawkę dotacji na 1 ha upraw rolnych określona w wysokości 1000 zł/ha.

– Dlaczego ogłosiliśmy nabór wniosków tylko dla tych, którzy mają straty powyżej 70%? Bo za wszelką cenę chcemy zmobilizować samorządy, aby komisje jak najszybciej zakończyły prace i wysłały protokoły do zatwierdzenia przez wojewodów. W kolejny naborze, który będzie niebawem ogłoszony będzie skierowana pomoc dla tych rolników od 30% w górę – tłumaczył wiceminister Romanowski.

Według danych na dzień 29 sierpnia 2018 r. skutki suszy były szacowane przez 1311 komisji powołanych przez wojewodów w 2 098 gminach. Szacowania objęły 130 340 gospodarstwach rolnych. Łączna powierzchnia upraw rolnych dotkniętych klęską suszy wynosi 3 435 760,12 ha, a łączną wysokość strat oszacowano na 3 689 mln zł.  wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)