StoryEditor

Kiepskiej jakości zboże z Ukrainy zalewa polski rynek? – MRiRW wyjaśnia

Czy ukraińskie zboże kiepskiej jakości zalewa nasz rynek wjeżdżając do Polski przez Słowację? Ministerstwo rolnictwa na prośbę posłów zbadało sprawę i przedstawiło wszystkie informacje.
23.01.2021., 18:01h

O sprawę wielkości importu zbóż do Polski zapytali posłowie Jarosław Sachajko oraz Paweł Szramka, którzy zostali zaalarmowani w tej sprawie przez zaniepokojonych rolników.

- Rolnicy wskazują na brak działań ze strony państwa w celu przeciwdziałania przywozowi do Polski dużej ilości zbóż, a zwłaszcza kukurydzy. Istnieje podejrzenie, że do takich przypadków dochodzi również podczas importu zbóż do Polski tranzytem przez teren Słowacji. W tej sytuacji polskie rolnictwo znajduje się w niekorzystnym położeniu, rolnicy obawiają się jak będą kształtowały się ceny zbóż w obliczu dużego importu taniego, niespełniającego norm UE zboża z Ukrainy – napisano w interpelacji.

Posłowie uznali, ze konieczne jest podjęcie środków w celu weryfikacji pochodzenia oraz jakości importowanych przez Polskę oraz do Polski płodów rolnych oraz zadali MRiRW szereg pytań w tej kwestii.

Z informacji udzielonej przez MRiRW wynika, że w ubiegłych latach przywieziono do Polski następujące ilości zbóż:

  • rok 2017 - 1 842 tys. ton, w tym 942 tys. ton pszenicy oraz 422 tys. ton kukurydzy. Najwięcej zboża przywożono z Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy, Węgie...
Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 11:07