StoryEditor

Kolejne ogniska ptasiej grypy w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, że mamy już 13 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie Polski.
27.12.2016., 14:12h

Województwo lubuskie, mimo podjętych działań związanych z eliminacją wirusa H5N8, nie przestaje być głównym obszarem, na którym panuje ptasia grypa. Są kolejne trzy przypadki w powiecie gorzowskim, w gminie Deszczno.

Dziesiąte ognisko pojawiło się w miejscowości Borek, w gospodarstwie utrzymującym ponad 60 tysięcy kaczek pekin. Jedenaste ognisko wyznaczono w miejscowości Maszewo, w gospodarstwie liczącym ponad 7 tysięcy indyków. Ogniska potwierdzono badaniami z 23 grudnia. Trzynaste ognisko wyznaczono 27 grudnia w miejscowości Karnin, w gospodarstwie utrzymującym ponad 27 tysięcy indyków.

Nie tylko zachodnią część kraju opanował wirus H5N8. 23 grudnia w miejscowości Czuszów (gmina Pałecznica, powiat proszowicki, województwo małopolskie) w gospodarstwie, gdzie utrzymywano 22 kaczki i 19 kur, potwierdzono dwunasty przypadek  wystąpienia zjadliwej grypy ptaków.

Służby weterynaryjne wdrożyły w gospodarstwach procedury zwalczania wirusa.

Ponawiamy nasz apel, aby zachowywać szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bioasekuracji w kontakcie z drobiem i dzikimi ptakami. O tym, jak zabezpieczyć kurnik przed ptasią grypą przeczytacie także TUTAJ.  

al

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 23:54