StoryEditor

Kongres Polskiego Rolnictwa 2014

Kolejny, czwarty już Kongres Polskiego Rolnictwa odbył się 15. września na zamku Topacz k. Wrocławia. Jego lokalizacja nie była przypadkowa, ponieważ tym razem tematem wiodącym było rolnictwo na Dolnym Śląsku.
17.09.2014., 09:09h

Do podwrocławskiego zamku przybyli przedstawiciele samorządu terytorialnego, rolniczego, instytucji branżowych, państwowych agencji rolnych, rolników oraz ekspertów z sektora rolno-spożywczego. Otwarcia spotkania dokonał prezes fundacji Polski Kongres Gospodarczy Waldemar Pawlak.

– Przed nami nowa perspektywa budżetowa UE. Musimy sprawić, aby wspólnotowe i krajowe regulacje nie ograniczały rozwoju sektora rolno-spożywczego – przekonywał były premier i minister gospodarki.

Z kolei Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz podsumował Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w województwie dolnośląskim.

– Na Dolnym Śląsku widać efekty unijnego wsparcia. Zrealizowaliśmy projekty związane z gospodarką wodno-ściekową, odnową i rozwojem wsi, poprawą infrastruktury. Powstało wiele targowisk, które zapewniają bezpośredni kontakt producenta z konsumentem – argumentował.

Podczas Kongresu nie mogło zabraknąć tematu, którym obecnie żyje cała branża, czyli rosyjskiego embarga na unijną żywność. Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków podkreślała, że embargo uderza w cały sektor, a pozyskanie nowych rynków zbytu, choć ważne, wymaga wiele czasu i nakładów finansowych.

Kolejna spotkanie w ramach Kongresu Polskiego Rolnictwa odbędzie się w Białymstoku, a tematem wiodącym będzie rolnictwo na Podlasiu. bcz

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:13