StoryEditor

Koniec marzeń o wyrównaniu dopłat? PSL ostro krytykuje

„Zgoda na taki budżet dla polskiej wsi to zdrada interesów narodowych” – Polskie Stronnictwo Ludowe wezwało rząd do walki o lepsze warunki finansowe dla rolnictwa na lata 2021-2027. 
08.06.2018., 14:06h
W Sejmie na konferencji prasowej oprócz szefa Ludowców pojawili się m.in. Jarosław Kalinowski (negocjator wejścia Polski do Unii Europejskiej), Stanisław Kalemba (były minister rolnictwa i negocjator unijnego budżetu rolnego na lata 2014-2021), Marek Sawicki (był minister rolnictwa) oraz Czesław Siekierski (szef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego).
– To są najlepsi eksperci od unijnej kasy. Dzisiaj stajemy tu wspólnie, żeby upomnieć się o polską wieś, która została wykorzystana i zapomniana. Obiecywali wyrównanie dopłat bezpośrednich, ale nic z tego nie będzie. My zapewniliśmy przez ostatnie lata średnią unijną dopłat bezpośrednich. A obecna propozycja to 5 mld euro mniej niż to, co wynegocjował PSL. Wzywamy rząd do zmiany tego budżetu. Żeby nie było uszczuplenia pieniędzy na dopłaty bezpośrednie, a zwłaszcza 25% cięć w funduszach rozwoju obszarów wiejskich – mówił w Sejmie Władysław Kosiniaka-Kamysz. 

Ludowcy wskazywali, że na dopłaty bezpośrednie rolnicy dostaną nawet o 2,5 mld euro mniej. Jeszcze większe cięcia dotknął politykę rozwoju obszarów wiejskich. Tutaj pula skurczy się nawet o jedną czwartą – z 1...
Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 01:09