StoryEditor

Ostry spór o reformę

Komisja Europejska przedstawiła nową unijną politykę rolną. Bruksela chwali się, że będzie prościej, a państwa członkowskie otrzymają większa swobodę. Ale pierwsze reakcje organizacji rolniczych nie pozostawiają złudzeń, że szykuje gwałtowna walka o przyszłą Wspólną Politykę Rolną. Zdaniem europejskich rolników pomysły Brukseli to nic innego jak próba jej renacjonalizacji i zabranie farmerom nawet 1/5 dochodów.
01.06.2018., 23:06h
Na lata 2021–2027 Komisja Europejska zaproponowała wydatki na poziomie 365 mld euro. Dzięki temu Wspólna Polityka Rolna ma nadal wspierać rolników i społeczności wiejskie oraz zrównoważony rozwój unijnego rolnictwa. Ale jednocześnie ma odzwierciedlać ambicje Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i działań chroniących klimat. Bruksela chce dać państwom członkowskim większe możliwości przy podejmowaniu decyzji, w jaki sposób i gdzie inwestować środki w ramach polityki rolnej. - Nasze wnioski stanowią element realizacji zobowiązania Komisji, aby zmodernizować i uprościć wspólną politykę rolną, dając państwom członkowskim prawdziwą swobodę działania zapewniając większą odporność sektora rolnictwa w Europie i zwiększając poziom ambicji związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zmianie klimatu w ramach tej polityki – powiedział Phil Hogan, komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Obowiązkowe krajowe programy
Państwa członkowskie będą dysponowały większą swobodą wydawania unijnych funduszy. W tym celu będą musiały opracować krajowe programy, w których określą swoje cele tak, aby najskuteczni...
Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 17:31