StoryEditor

Kosztowny Eskimos – KOWR odzyskał niecałe 10 mln zł

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odzyskał niecałe 10 mln zł ze sprzedaży zastawu pod udzielone firmie Eskimos gwarancje kredytowe warte 100 mln zł. Zdecydowana większość przejętego towaru została nieodpłatnie przekazana Agencji Rezerw Materiałowych. 
02.06.2021., 08:06h

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podczas słynnej interwencji na rynku jabłek przemysłowych udzielił firmie Eskimos gwarancji spłaty kredytu udzielonego przez bank na łączną kwotę 100 mln zł. Ponieważ Eskimos nie spłacał kredytów bank ściągnął te pieniądze z KOWR. W efekcie Ośrodek sięgnął od firmy Eskimos po zastaw rejestrowy (jako zabezpieczenie) w postaci m.in.:

soku jabłkowego NFC w beczkach, 
przecieru jabłkowego w beczkach, 
koncentratu jabłkowego w zbiornikach, 
alkoholu odwodnionego, 
destylatu rolniczego. 

Po rektyfikacji alkoholu i destylatu do postaci 100% spirytusu rektyfikowanego przeznaczono go do produkcji środków biobójczych. Podobnie rzecz się miała z sokiem NFC i koncentratem jabłkowym po odpowiednim przerobieniu. Do sprawy postanowiła wrócić posłanka Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, która zapytała o dalsze losy przejętego zastawu od firmy Eskimos.  


Odzyskano zaledwie 10 mln zł 


Z odpowiedzi udzielonej przez resort rolnictwa wynika, że wartość towarów przejętych od Eskimos S.A. przekazanych do produkcji środków biobójczych, wyniosła ponad 33,5 mln zł, w tym:

koncentrat jabłko...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 18:52