Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o uruchomienie ubojni z udziałem Skarbu Państwa

KRIR apeluje o uruchomienie ubojni państwowych, które miałyby skupować żywiec z terenów gdzie zaniżane są ceny w związku z występowaniem epidemii zwierząt gospodarskich m.in. trzody i drobiu. 
Dorota Kolasińska27 lutego 2020, 14:13
W związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy prywatne ubojnie oraz podmioty skupowe, wykorzystując swoją pozycję oligopolistyczną, zaniżają ceny skupu dla gospodarstw położonych w strefach z ograniczeniami weterynaryjnymi w stosunku do cen z terenów wolnych od tych chorób – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, do której coraz częściej docierają informacje od rolników o wstrzymaniu lub całkowitym zaprzestaniu odbioru zwierząt z terenów gdzie występuje ASF lub grypa ptaków. 

Zakłady obawiają się problemów związanych z eksportem towaru. Dotychczasowe rozwiązania według KRIR nie rozwikłały problemów dotyczących skupu zwierząt i wykorzystywania tragicznej często sytuacji rolników, których gospodarstwa znajdują się w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym występowaniem danej jednostki chorobowej. Przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych twierdzą, że ustawa o przeciwdziałaniu stosowania przewagi kontraktowej również nie pomogła. 

Dlatego też 26 lutego 2020 r. Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW o podjęcie działań mających na celu uruchomienie ubojni z udziałem Skarbu Państwa, które odbierałyby żywiec drobiowy i wieprzowy z gospodarstw położonych w gminach objętych weterynaryjnymi ograniczeniami. W naszym przekonaniu utworzenie (na wzór spółki ELEWAR) takiego podmiotu skupującego żywiec od rolników, wpłynęłoby w znacznym stopniu na stabilizację cen poprzez osłabienie oligopolu, jaki funkcjonuje na krajowym rynku przetwórstwa mięsnego, z korzyścią dla producentów rolnych – dodaje KRIR. 

oprac. dkol na podst. krir.pl

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ