StoryEditor

Litwa przejmuje kontrole ukraińskiego zboża

– Od jutra kontrole transportów z Ukrainy będą mogły odbywać się w portach litewskich – poinformował minister Robert Telus, podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Jak zaznaczył, tranzyt zboża z Ukrainy się zwiększy, ale nie zagraża to polskiemu rolnictwu.
03.10.2023., 12:10h

Kontrole nad zbożem przejmuje Litwa

Podczas spotkania Robert Telus poinformował m.in. o tym, że od jutra tj. 4 października badania kontrolne nad ukraińskim zbożem przejmuje Litwa.
– Od jutra kontrole transportów z Ukrainy będą mogły odbywać się w portach litewskich – powiedział Telus. – Strona litewska bierze całkowitą odpowiedzialność za te kontrole – dodał szef polskiego resortu rolnictwa podczas briefingu po zakończeniu rozmów.

Jak zaznaczył, jest to dobre rozwiązanie dla zarówno dla budowania tranzytu, jak i korytarza solidarnościowego.
– Niestety, decyzją z 15 września br. Komisja Europejska zaczęła psuć korytarze transportowe, a one są bardzo ważne dla całej naszej piątki państw przyfrontowych – dodał minister Telus.


Teraz jednak, jak zapewnił Polska będzie kontynuować budowę korytarzy, ponieważ ma to pozytywne przełożenie na interes polskiego rolnika, a także Ukrainy, Unii Europejskiej, a nawet i dla całego świata.

Bez szkody dla polskiego rolnictwa

– Tranzyt oczywiście będzie się odbywał w systemie SENT, czyli tak jak do tej pory, pod ścisłym nadzorem – zapewnił minister Robert Telus.Bernat Patrycja
Źródło i foto: gov.pl
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 03:02