StoryEditor

Łowiecki Fundusz Odszkodowawczy do likwidacji

13 grudnia odbyło się wspólne, burzliwe, posiedzenie sejmowych komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska ws. nowelizacji Prawa Łowieckiego. Sprawa dotyczyła projektu rządowego przyjętego 5 września br. i w zmienionej postaci skierowanego do Sejmu 15 listopada.
15.12.2016., 15:12h

Projekt pierwotny dotyczył zasadniczo realizacji wyroku TK ws. obwodów łowieckich, a także wykonywania polowania, sporządzania planów łowieckich oraz nadzoru MŚ nad PZŁ. W tym zakresie jest to już 4 projekt od 2014 r. Jednak po przyjęciu ustawy okołobudżetowej na 2017 rok, która odłożyła na 2 lata nowe zasady finansowania szkód łowieckich, Rząd zdecydował o odejściu od  koncepcji Funduszu Odszkodowawczego.

W wersji projektu Prawa Łowieckiego złożonego do Sejmu wprowadzono nowy art. 2, który anuluje Fundusz Odszkodowawczy i przywraca po ponad 20 latach szacowanie szkód łowieckich przez Lasy Państwowe. Koła łowieckie miałyby płacić Lasom Państwowym tzw. ryczałt za każdą sztukę w planie pozyskania, natomiast finansowanie obsługi szacowania i samo szacowanie szkód miałoby obciążać LP.  Procedury odwoławcze miałyby pozostać w formie przyjętej w zmianie PŁ z czerwca br. Licznie przybyli na komisję leśnicy wyrażali emocjonalnie sprzeciw przeciw tej koncepcji. Ustawa ma wejść w życie w części dotyczącej szacowania szkód 1 stycznia 2018 roku.

Na początku stycznia dalsze procesowanie tego projektu ma przejąć podkomisja. Ze wzgl...

Pozostało 21% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 00:08