Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ludowcy proponują, aby rolnicy przechodzili na wcześniejszą emeryturę

Obrazek
Ich zdaniem prawa emerytalne powinny przysługiwać już po 30 latach pracy. Kobiety po osiągnięciu 55 lat, a mężczyźni 60 lat.
wk3 lutego 2020, 12:46
W Sejmie został złożony projekt Klubu Parlamentarnego PSL – Kukiz’15, które ma wprowadzić zasadniczą zmianę w sposobie nabywania praw emerytalnych przez rolników. W dokumencie zapisano bowiem, że rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę po 30 latach pracy. Kobiety po osiągnięciu 55 lat, a mężczyźni 60 lat.

– Należy pamiętać, że osoby pracujące w rolnictwie nie mają dni wolnych, urlopów i wielu innych przywilejów pracowniczych. Przywrócenie poprzednich warunków umożliwiających przejścia na emeryturę jest zasadne ze względu na trudny charakter pracy, który wymaga nie tylko dużej sprawności i wytrzymałości, ale warunkuje także określony tryb życia – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dlatego projektodawcy proponują powrócić do poprzednich rozwiązań dotyczących wieku emerytalnego dla rolników. Zgodnie z projektem rolnik będzie miał możliwość przejścia na emeryturę po ukończeniu odpowiednio 55 lat dla kobiet oraz 60 lat dla mężczyzn, gdy przez 30 lat podlegał ubezpieczeniu emerytalno–rentowemu.
Obecnie emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu w KRUS rolnikowi lub jego domownikowi, który spełnia jednocześnie dwa warunki:
  • osiągnął wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny,
  • podlegał ubezpieczeniu emerytalno–rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.

Zdaniem ludowców politycy partii rządzącej podnieśli po wyborach wiek emerytalny rolnikom, czym złamali swoje obietnice wyborcze. – Środowisko rolników z niedowierzaniem przyjęło podwyższenie wieku emerytalnego, który z dnia na dzień został wydłużony o 5 lat. Rolnicy bez wcześniejszych informacji, dowiadują się w KRUS, że nie będą mogli w oczekiwanym przez nich terminie przejść na emeryturę – napisali ludowcy w uzasadnieniu projektu.  

Przewidywane skutki dla budżetu państwa począwszy od 2020 r. wyniosą ok. 660 mln zł. Projekt ustawy został teraz skierowany do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych oraz organizacji rolniczych.   wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)