StoryEditor

Mała rzeźnia w gospodarstwie? Będą nowe przepisy!

Resort rolnictwa proponuje przepisy dzięki, którym będzie możliwe funkcjonowanie małych rzeźni, które będą działały w …gospodarstwach rolnych. Prawo do uboju w nich zwierząt będzie miał właściciel gospodarstwa oraz rolnicy z tego samego powiatu.
15.04.2019., 14:04h
W projektowanym rozporządzeniu proponuje się wprowadzenie specjalnych przepisów dla rzeźni o małej zdolności produkcyjnej położonych na terenie gospodarstw, które nazwano „rzeźniami rolniczymi”. W stosunku do nich będą obowiązywały obniżone wymagania sanitarno-weterynaryjne.

Ubijać może gospodarz i jego sąsiedzi


W „rzeźniach rolniczych” mają być poddawane ubojowi zwierzęta będące własnością rolnika prowadzącego rzeźnię, a także zwierzęta rolników, których gospodarstwa są położone w tym samym powiecie, w którym usytuowana jest ta rzeźnia. W projekcie proponuje się, aby rolnicy mogli dokonywać uboju zwierząt gospodarskich kopytnych, drobiu i zajęczaków oraz zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych, w tym ptaków bezgrzebieniowych, a także dodatkowo rozbioru mięsa pozyskanego z ubitych w tych rzeźniach zwierząt.

Ograniczenia ilościowe w uboju zwierząt


Resort rolnictwa chce też wprowadzić ograniczenia ilościowe dla „rzeźni rolniczych” poprzez określenie maksymalnej rocznej liczby ubijanych:
  • świń o wadze powyżej 15 kg - 2 190 sztuk rocznie,
  • drobiu - 9 125 sztuk rocznie,
  • bydła poniżej 3 miesięcy -...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 17:29