Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Masz zużyte folie rolnicze, sznurki i siatki? Zobacz jak się ich pozbyć!

Obrazek

Problem z zagospodarowaniem i odbiorem zużytych folii kiszonkarskich, siatek czy sznurków rolniczych to dla wielu rolników spory problem. Od 2 lat są ogromne kłopoty z ich odbiorem przez firmy zewnętrzne. Dlatego nadzieją na legalne pozbycie się tych odpadów z gospodarstwa jest program realizowany i  finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Bartłomiej Czekała19 października 2019, 17:40
Od niedawna trwa nabór wniosków na program pn. „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Beneficjentami tego programu będą te gminy, które w terminie do 20 grudnia 2019 roku złożą wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu można uzyskać dotację w kwocie 500 zł do tony zutylizowanych odpadów.

Złożenie wniosku nie jest trudne, jednak należy w nim określić ilość odpadów do zagospodarowania do końca roku 2020. Przedstawiciele wielu gmin obawiają się, że nie dysponują wiedzą, jaką wartość podać we wniosku, a nie chcą podawać wielkości nierzeczywistych. Na szczęście są też inne gminy, które opracowały i rozesłały do rolników stosowną ankietę zastrzegając przy tym, że nie zgłoszone w ankiecie odpady nie będą podlegać utylizacji w ramach wnioskowanej dotacji.

POBIERZ PRZYKŁADOWĄ ANKIETĘ!

Dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników aby pomogli urzędnikom w oszacowaniu ilości tych odpadów i ich rodzajów oraz ściśle współpracowali z gminami już na etapie składania wniosku. Zapewne w wielu przypadkach potrzebne też będzie podjęcie rozmów, by zainteresować gminy przystąpieniem do programu, tym bardziej, że budżet programu wynoszący dla całego kraju to zaledwie 100 mln zł. z pewnością nie wystarczy dla wszystkich wnioskodawców. Tylko niezwłoczne złożenie wniosku daje gwarancję otrzymania dotacji.

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronach internetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

oprac. bcz na podst. WIR/Kornel Pabiszczak

Fot. WIR


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)