Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Minister Ardanowski: Będzie pomoc suszowa dla rolników

Obrazek

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był dziś wieczorem gościem TVP INFO. Na antenie tej stacji po raz pierwszy od ostatniego raportu IUNG w Puławach zabrał głos m. in. w sprawie problemów z tegoroczną suszą i pomocy suszowej.

Bartłomiej Czekała3 lipca 2019, 21:06
Na pytanie prowadzącej program Danuty Holeckiej o to, czy rolnicy mogą liczyć w tym roku na wsparcie rządu szef resortu rolnictwa odpowiedział, że będzie pomoc dla rolników, na podobnym poziomie jak przed rokiem. Tyle, że – zdaniem ministra –  susza występuje na mniejszym obszarze niż w 2018 roku. JAn Krzysztof Ardanowski dodał, że  najnowszy raport IUNG w Puławach, który zajmuje się monitoringiem suszy, pokazał, że największa susza stworzyła klin, który wchodzi do Polski od strony Niemiec i idzie w głąb kraju.

– To jest głównie woj. lubuskie, część Wielkopolski, woj. łódzkie i część Mazowsza. Poleciłem już kilka dni temu wojewodom, aby powoływali komisje do szacowania strat w uprawach i gdy ono się zakończy to pomoc zostanie rolnikom naliczona i wypłacona według ustalonych procedur – mówił na antenie TVP INFO minister Ardanowski.

Szef MRiRW dodał, że były także takie rejony w Polsce, gdzie wystąpiły ulewne deszcze, które wywołały podtopienia. Jego zdaniem skala suszy jest mniejsza z uwagi na majowe i czerwcowe opady, które w wielu regionach uratowały plony.

– Ja się bardzo martwiłem w kwietniu, bo sytuacja była naprawdę zła, ale na szczęście w kolejnych dwóch miesiącach w wielu miejscach wystąpiły opady deszczu, które zniwelowały tę suszę – zakończył minister rolnictwa.

Źródło: TVP INFO
Fot. Ignaczewski


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)