Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Minister Ardanowski – taka cena jabłek nie może być tolerowana!

Obrazek

Światełko tunelu dla producentów jabłek? Wczorajsze rozmowy były obiecujące dla tego sektora. 

Dorota Kolasińska5 października 2018, 11:55

– Podejmujemy działania, które sprawią, że ta dramatycznie niska cena wynosząca 10, 12, 15 groszy za kilogram pięknych, polskich jabłek nie może być dalej na rynku tolerowana – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski po rozmowach z przedstawicielami branży sadowniczej. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele firmy Eskimos S.A., która wystąpiła z propozycją skupu jabłek.

– Dominująca pozycja na rynku podmiotów skupowych w sposób brutalny przełożyła się na dramatycznie niskie ceny płacone rolnikom, które nie mają żadnego uzasadnienia ekonomicznego i dlatego sadownicy nie mogą pozostać bez pomocy – podkreślił szef resortu.

Eskimos S.A. podejmie działania stabilizujące


Minister zwrócił uwagę, że w gospodarce rynkowej działania stabilizujące ze strony państwa są bardzo ograniczone. Szef resortu podziękował firmie giełdowej Eskimos S.A. za podjęcie decyzji o rozpoczęciu działań stabilizujących, które nastąpią od najbliższego poniedziałku. Firma uzyska od państwa gwarancje kredytowe na przeprowadzenie tak dużej, skomplikowanej, również pod względem logistycznym, operacji pozwalającej na zagospodarowanie pół miliona ton jabłek przemysłowych.

Apel o wstrzymanie sprzedaży w niskich cenach


Przedstawiciel firmy zaapelował do wszystkich chętnych do współpracy w tej operacji podmiotów o kontaktowanie się z nim w celu ustalenia zasad współdziałania. Zaproponował również rolnikom zaliczkowanie jabłek z odroczonym terminem dostawy. Uczestniczący w rozmowach przedstawiciele sadowników zaapelowali do swoich kolegów o wstrzymanie się ze sprzedażą jabłek po tak niskich cenach, jakie są obecnie oferowane przez podmioty skupowe.

– Problemy należy rozwiązywać poprzez szczerą rozmowę i wspólne analizowanie sytuacji – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski po spotkaniu z przedstawicielami branży sadowniczej. 

Minister znajduje czas na spotkania z rolnikami z różnych branż, bo jak mówi, wnoszą one najwięcej, są dyskusje, ale także wspólne propozycje, w jaki sposób można realnie pomóc danemu sektorowi. Tak jest łatwiej… Ktoś kto na co dzień porusza się w danym temacie jest na bieżąco, a ponadto staje się pewnego rodzaju specjalistą, dlatego minister rolnictwa, podkreśla, że warto słuchać głosu rolników, aby móc szybciej reagować na zmiany na rynku.  


dkol/gov.pl/rolnictwo 
FOT. gov.pl/rolnictwo


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)