StoryEditor

Minister mówi: „rozwiązać PZŁ”. Myśliwi ostro odpowiadają

Polski Związek Łowiecki twierdzi, że zwalczanie afrykańskiego pomoru świń jest jego priorytetem, a w sezonie 2017/2018 ustrzelono rekordową liczbę ponad 362 tys. dzików – to odpowiedź łowczych na ostatni postulat ministra rolnictwa, który zaproponował… likwidację PZŁ.
18.05.2018., 13:05h
- Polski Związek Łowiecki (PZŁ – przyp. red.) nie może uporać się z tym zadaniem. Uważam, że powinny tutaj nastąpić zmiany. Zawsze deklarowałem i to jest mój wniosek, żeby zmienić zasady funkcjonowania Polskiego Związku Łowieckiego. Uważam, że powinien zostać rozwiązany. I tak jak w Niemczech mamy trzydzieści parę stowarzyszeń, które w sposób rynkowy dzierżawią obwody i tam tych problemów nie ma – mówił w tym tygodniu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który jednocześnie poinformował, że taki wniosek złożył już na posiedzeniu Rady Ministrów.
Szybka odpowiedź myśliwych
Na odpowiedź myśliwych nie trzeba było długo czekać. Polski Związek Łowiecki zapewnił, że prowadzi intensywną redukcję liczebności populacji dzika, a w sezonie łowieckim 2017/2018 myśliwi na terenie obwodów dzierżawionych pozyskali 339 637 dzików. W tym celu wyszli na polowanie 4 311 242 razy. A to oznacza, że liczba pozyskanych dzików była rekordowa i o 20% wyższa niż odstrzał w sezonie 2016/2017. Do tego trzeba dodać kolejne 22 tys. odstrzelonych dzików w ramach odstrzałów sanitarnych nałożonych na dzierżawców obwodów łowieckich przez organy Inspekcji Weterynaryjnej. - Myśliwi prowadzą zintensyfikowany odstrzał dzików nakładem własnych środków finansowych, w wolnym czasie, często kosztem osób najbliższych i obowiązków służbowych – napisano w komunikacie PZŁ. 
Akcje poszukiwawcze
Jednocześnie koła łowieckie biorą licznie udział w akcjach poszukiwania padłych dzików organizowanych przez Lasy Państwowe oraz powiatowych lekarzy weterynarii. Myśliwi ponadto prowadzą poszukiwania padłych dzików we współpracy z Inspekcją Weterynaryjną w strefach zagrożonych wystąpieniem wirusa lub tam gdzie został stwierdzony. Na pozostałej części kraju monitorują łowisko podczas wykonywania polowania oraz prac gospodarczych. Wszystkie czynności wykonywane są przez myśliwych nieodpłatnie.   wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 15:48