StoryEditor

Nie będzie nowego prawa łowieckiego! „Lobby myśliwskie trzyma się dobrze”

Podczas nocnych obrad Sejmu rząd potwierdził, że nie przewiduje w przyszłym roku wejścia w życie nowego prawa łowieckiego, które zakłada między innymi powołanie do życia Funduszu Odszkodowawczego. „Lobby myśliwskie trzyma się dobrze” – tak zareagowali posłowie na informację ministerstwa środowiska na temat przesunięcia o rok wejścia w życie nowego prawa łowieckiego.
24.11.2017., 17:11h
Przy okazji debaty nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 posłowie zaczęli nagle dopytywać o prawo łowieckie.

– Chodzi o art. 35, który kolejny raz przedłuża wprowadzenie nowelizacji Prawa łowieckiego z czerwca 2016 r. Ustawa ta wprowadza nowy tryb postępowania szkodowego, szacowanie szkody przez rzeczoznawców z listy wojewody, wydawanie przez wojewodów decyzji ostatecznych w zakresie odszkodowań. Poprzednio, w ustawie okołobudżetowej z roku 2016, również było przedłużenie. Uzasadnienie jest bardzo lakoniczne – zmiana terminu jest niezbędna do płynnego i skutecznego wdrażania rozwiązań dotyczących funduszu i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania tego funduszu oraz nowego systemu odszkodowań za szkody łowieckie. To jedno zdanie to jest też uzasadnienie nowelizacji, treści art. 35. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są faktyczne – pytał poseł Andrzej Matusiewicz z Prawa i Sprawiedliwości.

Wyjaśnienia resortu środowiska była lakoniczne i dość tajemnicze.

– Zmiana terminu wejścia w życie ustawy jest niezbędna w celu zapewnienia płynnego i skutecznego wdrożenia rozwiązań dotyczących funkcjonowania funduszu i zapewnienia prawidłowego systemu wypłaty odszkodowań za szkody łowieckie – odpowiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek zdumionemu posłowi Matusiewicz, który wykrzyknął pod jego adresem, że dokładnie to samo zdanie przed chwilą przeczytał w swoim pytaniu.  

Kolejne wyjaśnienia rządu były już nie tylko lakonicze, ale nawet tajemnicze. 


– Rozważane są również inne mechanizmy finansowania odszkodowań, które pozwoliłyby na mniejsze zaangażowanie środków z budżetu państwa- dodał wiceminister Mazurek, który potwierdził, że w przyszłym roku przepisy się nie zmienią. Oznacza to, że w dalszym ciągu dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich będą szkody szacować i wypłacać odszkodowania.

– Czyli lobby myśliwskie trzyma się dobrze – skwitował wypowiedź przedstawiciela resortu środowiska poseł Matusiewicz.

Powodem ciągłego przesuwania wejścia w życie nowego prawa łowieckiego oraz funduszu odszkodowawczego są oczywiście pieniądze. W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok nie uwzględniono bowiem planu finansowego dla funduszu ani nie zwiększono budżetu wojewodów i ministra środowiska o środki na wykonywanie czynności z zakresu szacowania szkód.  wk

Fot. Sierszeńska

CZYTAJ TAKŻE: Szacowanie szkód łowieckich w kukurydzy
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 08:53