Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nie będzie protestu Wojewódzkich Izb Rolniczych

Obrazek

Nie będzie zapowiadanego na czwartek protestu Izb Rolniczych. Zamiast tego samorząd rolniczy zaproponował ministrowi rolnictwa obrady okrągłego stołu, który ma być platformą rozwiązywania rolniczych problemów.  

wk8 stycznia 2019, 20:59
Zapowiedź manifestacji izb rolniczych w czwartek 10 stycznia 2019 r. przed Kancelarią Premiera pod hasłem: „W obronie interesów rolników” wciąż wisi m.in. na stronach internetowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Ale ze znaczącym dopiskiem: Dziś, tuż przed godz. 15:00 otrzymaliśmy informację od głównego organizatora, tj. Krajowej Rady Izb Rolniczych, podpisaną przez Prezesa Wiktora Szmulewicza i Wiceprezesa Mirosława Borowskiego, że planowane zgromadzenie nie odbędzie się w związku z podjęciem przez Rząd RP rozmów dotyczących petycji Wojewódzkich Izb Rolniczych.

Faktycznie o osiągnięciu porozumienia poinformował dzisiaj po południu minister rolnictwa podczas specjalnej konferencji prasowej.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się z listą postulatów do premiera Mateusza Morawieckiego, które są zbieżne z moją oceną sytuacji w rolnictwie. Trwają protesty, które wskazują obszary zmian. Dlatego Premier polecił mi abym podjął działania strukturalne, aby zgłaszane przez rolników problemy były rozwiązywane, że stworzymy mechanizm, który sprawi obecnie jak i w przyszłości, że problemy, które narastają były precyzyjnie zdiagnozowane i wspólnie z rolnikami rozwiązane. Deklaruję, że wraz z Izbami  Rolniczymi i innymi organizacjami rolniczymi będziemy rozwiązywać problemy polskiego rolnictwa - powiedział minister Ardanowski. 

Wiktor Szmulewicz prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych przyznał, że panuje trudna sytuacja na rynkach rolnych, a szczególnie na rynku trzody chlewnej. Do tego czekają nas także trudne negocjacje nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej. Stąd wziął się postulat członków samorządu rolniczego, aby zamanifestować problemy jakie czekają polską wieś w roku 2019 r.

– Te postulaty, które wypracowaliśmy wspólnie przedstawiliśmy Premierowi. Premier zareagował na nie, poprzez swojego ministra konstytucyjnego, żebyśmy rozpoczęli wspólny dialog i rozwiązywanie problemów środowiska. Po tym pozytywnym odbiorze postanowiliśmy odwołać nasze zgromadzenie, które miało się odbyć 10 stycznia w czwartek. Po naszych wspólnych rozmowach z ministrem zdecydowaliśmy, że do każdego problemu  stworzymy zespół. Podejmiemy także inicjatywę stworzenia okrągłego stołu - zapowiedział Wiktor Szmulewicz.    

Do udziału w okrągłym stole zaproszone zostały wszystkie organizacje rolnicze, także te, które nie działają w Radzie Dialogu Społecznego. Prace będą odbywać się w zespołach tematycznych, które będą rozwiązywać konkretne problemy.  

Czego domagają się Izby Rolnicze? Lista żądań jest bardzo długa i zawiera m.in. postulat:

- wyrównania dopłat bezpośrednich
- doprowadzenie do wzrostu cen skupu trzody chlewnej poprzez uregulowanie tuczu nakładczego, dopłaty do loch oraz kontrolę importowanego mięsa
- depopulację dzików i jeleniowatych
- zwiększenie nakładów na infrastrukturę, oświatę i służbę zdrowia na obszarach wiejskich
- opracowanie realnego systemu obliczania dochodu z 1 ha
- zwiększenia pomocy de minimis 
- stworzenie holdingu spożywczego   

Jednocześnie prezes KRIR zapowiedział, że będzie domagał się większych kompetencji samorządu rolniczego m.in. w sprawach handlu ziemią. 

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)