StoryEditor

"Nie będziemy umierać w ciszy". Protest rolników i myśliwych w Strykowie

W ponad 200 lokalizacjach w całej Polsce odbyły się dziś po raz kolejny rolnicze protesty. Znaszą kamerą byliśmy m. in. w Strykowie k. Łodzi, gdzie rolnicy chcieli znów zwrócić uwagę unijnych i krajowych decydentów na swoje problemy. Dziś wsparli ich myśliwi, którym też ni epodoba się Zielony Ład.
20.02.2024., 19:22h

Forma protestów się nie zmieniła, hasła się nie zmieniły, ale nastroje wśród rolników są coraz gorsze. Czują się zwodzeni i mamieni przez polityków, którzy przyjmują postulaty na piśmie, ale niewiele robią by je realizować. 

"Zielony Ład to jest mordowanie polskiego rolnictwa"

To kolejny sygnał ostrzegawczy polscy rolnicy biją na alarm, a razem z nimi w rogi dmą myśliwi, dla których Zielony Ład też jest nie do zaakceptowania.

- Protestujemy przeciwko niekontrolowanemu importowi płodów rolnych z Ukrainy oraz unijnej polityce Zielonego (nie)Ładu. Dla nas to jest mordowanie polskiego rolnika. To są tak skomplikowane zasady, że nie dajemy sobie rady z tą papierologią. Dlatego protestujemy. Zjechało się tu ok 400 ciągników. Są nawet ciągniki z Płocka i Łodzi - mówi Jakub Szychowski, koordynator protestu w Strykowie.

"Nikt nie chce brać naszej pszenicy!"

Rolników bardzo martwi spadek cen płodów rolnych i wzrost kosztów produkcji.

- Jeszcze w ubiegłym roku tona pszenicy wyprodukowanej w Polsce wynosiła 1500 zł. W tym momencie pszenica kosztuje między 600 - 700 zł i nikt nie chce jej kupić. Z Ukrainy jest przywożona, która jest zbutwiała, zgniła, mokra. jednym słowem jest do nas przywożony wielki syf - dodaje Szychowski.

Myśliwi wspierają rolników

W Strykowie, podobnie jak w wielu innych miejscach w Polsce rolników wsparli myśliwi, dla których Zielony Ład też jest zagrożeniem.

- Jestesmy ti z rolnikami na proteście  żeby wspierać rolników w walce z chorą ideologią, któa prowadzi do nieracjonalnych decycji - tłumaczy Tomasz Guziak, myśliwy, z okręgu płockieg PZŁ.

Zobacz nasz reportaż ze Strykowa!

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 05:37