StoryEditor

Niemcy cierpią z powodu koronawirusa i wpuszczą pracowników sezonowych

Niemcy ogłosiły, że ponownie otworzą swoje granice dla sezonowych pracowników rolnych na ściśle określonych warunkach i w ograniczonym zakresie.
07.04.2020., 13:04h
Około 40 tys. pracowników w kwietniu i tyle samo w maju będzie mogło wjechać do Niemiec do prac sezonowych w rolnictwie. Ponadto niemiecki rząd chce przyciągnąć do prac sezonowych w rolnictwie dodatkowych 10 tys. pracowników z lokalnego rynku (bezrobotni, studenci, osoby ubiegające się o azyl, pracownicy zatrudnieni na krótki czas). Jeśli się to powiedzie, teoretycznie zaspokoi to popyt Niemiec na 100 tys. pracowników rolnych potrzebnych do końca maja.

Jest to reakcja na silną presję sektora rolnego, który bez pracowników sezonowych – szczególnie z krajów Europy Wschodniej – nie jest w stanie zorganizować produkcji. Według danych niemieckiego ministerstwa rolnictwa, rocznie sektor rolny w tym kraju potrzebuje 300 tys. pracowników sezonowych do takich prac jak: zbiór szparagów, truskawek i ogórków, a także sadzenie / siew warzyw, na przykład kalafiora, brokułów, sałaty, kapusty, marchwi i cebuli. Niektórzy pracownicy sezonowi pomagają również w gospodarstwach hodowlanych oraz w rzeźniach.

Pod naciskiem rolników


Niemiecki Związek Rolników, regionalne stowarzyszenia rolników ostro protestowały przeciwko zamknięciu granicy i domagały si...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 16:45