StoryEditor

Nowe zasady ubezpieczeń rolniczych już wkrótce

Od przyszłego roku mają wejść w życie nowe zasady ubezpieczeń upraw rolnych,  obiecuje ministerstwo rolnictwa. Opozycja przypomina, że w tym roku wydatki na ten cel powinny wynieść już ponad 1 mld 400 mln zł. Tymczasem budżet państwa dopłaci do rolniczych polis tylko 400 mln zł.  
09.07.2021., 09:07h
Podczas posiedzenia Sejmu posłowie Koalicji Polskiej zadali ministerstwu rolnictwa pytania dotycząca ubezpieczenia rolników od ryzyka wystąpienia klęsk żywiołowych. Posłanka Urszula Nowogórska przypomniała o swojej interpelacji w tej sprawie dotyczącej strat poniesionych przez rolników i sadowników w wyniku gradobicia w gminie Łukowica w powiecie limanowskim oraz na pozostałych polskich obszarach. 

Otrzymała wtedy odpowiedź, że mogą oni liczyć na preferencyjne kredyty, zwolnienia, odroczenia, jak również zwolnienia z podatku rolnego przez wójtów i burmistrzów. 
- Co się dzieje z ubezpieczeniami rolniczymi? Przecież w 2016 r. została uchwalona ustawa o ubezpieczeniach. Na mocy tej ustawy w ramach rozpisanych środków publicznych w 2021 r. miało być 1 mld 420 mln zł dopłat z budżetu państwa, a było tylko 400 mln. Na co mają liczyć ci rolnicy? Jaką mają mieć nadzieję? – pytała w Sejmie posłanka Urszula Nowogórska. 

- Jeśli zapisaliście w ustawie wydatkowanie kwot 1 mld 400 mln, a wydatkujecie tylko 400 mln, i sam akt ubezpieczenia czy sama możliwość ubezpieczenia trwa 3 minuty – powtarzam: 3 minuty – dla pewnych grup ryzyka, to jest to...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 16:47