StoryEditor

Eksplozja cen nawozów w Chinach - szok dla światowego rynku

W Chinach ceny mocznika biją rekordy. Ma to znaczące konsekwencje dla cen na światowym rynku mocznika i innych nawozów azotowych, ponieważ Państwo Środka należy do największych światowych eksporterów i producentów mocznika oraz fosforu.
06.07.2021., 10:07h

Na chińskim rynku kontraktów terminowych w Zhengzhou ceny mocznika nadal rosną - ostatnio do poziomu 340 euro za tonę. Ten gwałtowny wzrost cen najważniejszego nawozu azotowego na świecie prawdopodobnie wpłynie również na rynki europejskie.

Ceny mocznika i innych nawozów azotowych są wysokie od kilku lat. Szczególnie dotknięte są Indie, jeden z największych importerów mocznika na świecie. Hindusi zazwyczaj kupują mocznik na dużych przetargach na rynku światowym - ostatnio głównie w Chinach. Najbliższy przetarg na zakupy może spowodować ponowny gwałtowny wzrost cen.

Jednakże chińskie władze monitorują już ceny mocznika na rynku krajowym i na rynku terminowym w Zhengzhou, gdzie mocznik jest obecnie sprzedawany po rekordowych cenach.

Ceny mocznika również nadal rosną na międzynarodowych platformach obrotu. W USA mocznik jest obecnie wyceniany na 440 USD za tonę, z kolei w Egipcie tona kosztuje obecnie 470 USD.

Międzynarodowe przedsiębiorstwa handlowe obawiają się obecnie wprowadzenia ceł eksportowych i innych środków regulacyjnych, co będzie miało bardzo negatywne skutki dla cen na rynku światowym. Analitycy spodziewali się, że eksport mocznika z Chin w 2021 roku może osiągnąć mniej więcej taki sam poziom jak w 2020 roku - czyli około 5,5 mln ton. Teraz jest to mało prawdopodobne.


Obawa o wprowadzenie ceł eksportowych

Z Chin napływają również doniesienia, że Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) wszczęła dochodzenie w sprawie rynku mocznika z powodu gwałtownego wzrostu cen nawozów. Reuters poinformował, że NDRC wysłała zespół na giełdę do Zhengzhou, aby dowiedzieć się o przyczynach wzrostu cen.

– Komisja „wzmocni nadzór rynkowy i podejmie zdecydowane działania przeciwko magazynowaniu, żłobieniu cen i rozpowszechnianiu informacji o wzrostach cen, aby utrzymać porządek na rynku i stabilne ceny nawozów i innych materiałów rolnych” – wynika z komunikatu NDRC.

Analitycy twierdzą jednak, że ceny mocznika wzrosły do rekordowego poziomu z powodu niższej produkcji, w wyniku bardzo wysokich kosztów energii i rosnącego popytu w kraju i za granicą. Według National Bureau of Statistics, ceny na rynku kasowym wzrosły do 2674 juanów (349 euro) za tonę.

Na giełdzie w Zhengzhou ceny pod koniec czerwca osiągnęły rekordowy poziom 2603 juanów za tonę (340 euro). Jest to wzrost cen od początku kwietnia o prawie 40%. Analitycy obawiają się teraz, że z powodu wysokich cen Chiny mogą wprowadzić cła eksportowe. Już raz zdarzyło się to w 2008 roku podczas kryzysu finansowego.

W tym czasie jednak ceny nadal rosły. – Wprowadzenie podatku eksportowego na nawozy prawdopodobnie przyniosłoby odwrotny do zamierzonego skutek i doprowadziłoby do dalszego wzrostu cen również poza Chinami z powodu postrzegania niedoboru produktów – powiedział dla Reuters chiński analityk.


Dotacja dla chińskich rolników, czarny scenariusz dla Indii

Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi wydało w czerwcu dokument mający na celu poprawę dostaw nawozów. – Od wiosennego siewu, kilka czynników, w tym niedobór surowców i ich rosnące ceny, popchnęły ceny nawozów w Chinach do najwyższego poziomu w historii – podano.

Władze regionalne zostały wezwane do wzmocnienia monitoringu i wczesnego ostrzegania w celu dostosowania dostaw nawozów, w celu zabezpieczenia zbiorów zbóż. Tymczasem chiński rząd ogłosił, że rolnicy otrzymają 20 mld juanów dotacji w odpowiedzi na wzrost cen środków produkcji.

Jeśli Chiny wprowadzą podatek eksportowy, to będzie to najgorszy z możliwych moment dla Indii, które niedawno ogłosiły nowy przetarg na mocznik. Najbliższy przetarg jest czwartym zakupem Indii od marca, zmuszając największego na świecie importera mocznika do powrotu na rynek po zakupie zaledwie 1,92 miliona ton w ostatnich trzech przetargach.

Źródło: www.agrarheute.com
 

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 23:22