StoryEditor

NSZZ Solidarność RI: doraźna pomoc finansowa państwa jest niezbędna, ale nie zadecyduje o zakończeniu protestu

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" wydało oświadczenie na temat ewentualnego zakończenia protestu rolników. Jakie warunki muszą być spełnione żeby rozważać zakończenie strajku?
26.02.2024., 14:34h

W przestrzeni medialnej krążą słowa krytyki wobec rolników, którzy zdecydowaliby się na 1500 zł/ha rekompensaty, które miałoby spowodować, że tysiące rolników zejdą z dróg.

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" podjęło decyzję, że warunkiem odstąpienia od protestów i podjęciem rozmów na inne bardzo ważne tematy jest:

– wstrzymanie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest między innymi likwidacja rodzinnych gospodarstw rolnych, stanowiących dotychczas podstawę Wspólnej Polityki Rolnej

– w handlu z Ukrainą powrót do stanu z 2021 r. i sfinansowanie (np.: z przyznanych już 50 mld Euro) eksportu produktów rolnych przez Europę poza granice Unii Europejskiej na tradycyjne rynki eksportowe Ukrainy.

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" uważa, że doraźna finansowa pomoc państwa dla gospodarstw jest niezbędna, ale nie może stanowić podstawy o zakończeniu akcji protestacyjnej.

Rozmowy zamiast działań

Czytamy dalej w oświadczeniu, że Prezydium NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" negatywnie ocenia dotychczasową postawę rządu wobec rolniczych protestów. Stale trwają rozmowy, a niebawem mają rozpocząć się prace polowe, które zmuszą rolników do opuszczenia blokad.

- Świadczy to o braku dobrej woli rządzących. Ocenę tę pogłębia decyzja dotycząca uznania przejść granicznych z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną. Niepokój i zdziwienie wywołał Komunikat Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 22 lutego 2024r., który nawiązuje do oświadczenia Premiera RP z tego samego dnia, z którego wynika, że rząd przygotowuje się do siłowego rozwiązania protestu rolników na granicy z Ukrainą. Komunikat KRIR opowiada się za "zmianą strategii protestacyjnej rolników i wzywa do stawienia się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Biało-Czerwoną". Należy przypomnieć, że Izby Rolnicze są samorządem i nie posiadają podstaw prawnych do prowadzenia akcji protestacyjnych, które są uprawnieniem statutowym związków zawodowych rolników. Warto również zwrócić uwagę, że Flaga Biało-Czerwona powinna nas wszystkich jednoczyć ale nie oznacza to, że poszczególne organizacje nie mają prawa do używania własnych symboli. Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" zdecydowanie opowiada się za kontynuowaniem dotychczasowych form protestu i zwraca się do wszystkich strajkujących rolników z apelem, aby nie dali się zwieść fałszywym manipulacjom rządu i niektórych organizacji rolniczych, które zmierzają do zakończenia blokad i podpisania "pozornego porozumienia".

NSZZ "Solidarność" planuje manifestacje rolników z całej Polski w Warszawie, nie 27 lutego, ale 6-7 marca w tygodniu, kiedy odbywają się obrady Sejmu.

Źródło: NSZZ "Solidarność" RI

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 14:57