StoryEditor

Ogólnopolski protest rolników już w środę. Jaki plan działania mają rolnicy?

„Solidarność” Rolników Indywidulanych zapowiedziała w miniony poniedziałek na środę 24. stycznia br. ogólnopolski protest i wezwała wszystkich rolników i organizacje rolnicze do przyłączenia się do niego. Dziś do naszej Redakcji szczegółowy plan protestów w woj. zachodniopomorskim oraz swoje postulaty przesłali rolnicy z Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Sprawdź szczegóły!
18.01.2024., 15:54h

Traktory wyjadą na ulicę z powodu niekontrolowanego napływu ukraińskich produktów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej oraz pogarszającej się sytuacji całego rolnictwa.

Kto weźmie udział w środowym proteście?

Jak informuje WZRKiOR, uczestnikami protestu są rolnicy z kilku gmin:

  • Banie,
  • Pyrzyce,
  • Kozielice,
  • Myślibórz,
  • Trzcińsko-Zdrój,
  • Przelewice,
  • Lipiany.

Zbióka rolników przed protestem

Protest rozpocznie się o godzinie 12.00 przy siedzibie OSP Plac Św Floriana 1, 74-110 Banie. Rolnicy przejadą ciągnikami i autami do Pyrzyc na plac przy stacji paliw Dall (ul. Lipiańsk), gdzie dojdzie do spotkania z drugą częścią protestu, po czym już wspólnie przejadą przez Pyrzyce do stacji Orlen przy ul. Szczecińskiej, a stamtąd przejadą do wjazdu na drogę ekspresową S3 (węzeł Parnica). Protest planowany jest na ok. 300 osób i kilkadziesiąt pojazdów.

Rolnicze postulaty przeciwko Zielonemu Ładowi

Jak podkreślają organizatorzy w swoim komunikacie, protest ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację w rolnictwie polskim i europejskkm. Odbywa się on w ramach Ogólnopolskiego Protestu Rolników przeciwko Zielonemu Ładowi w łączności i solidarności z rolnikami z całej Unii Europejskiej. 

Protest dotyczy szczególnie:

1. Polityki Zielonego Ładu niszczącego produkcję rolniczą i hodowlę w Unii Europejskiej - likwidacja Zielonego Ładu. 

2. Opóźnień w wypłacie dopłat bezpośrednich spowodowanym zamieszaniem z ekoschematami - natychmiastowa wypłata należnych dopłat.

3. Zakazu wolnego importu produktów rolnych z Ukrainy, który to import na obecnych zasadach niszczy konkurencję na rynku europejskim oraz powoduje napływ żywności o nieznanej jakości. W efekcie przekłada się to na bardzo nieskie ceny płodów rolnych w Polsce i Unii Europejskiej i wprowadzanie na rynek europejski żywności produkowanej w niekontrolowanych warunkach, o niezbanej jakości.

4. Sprzeciwu wobec braku opłacalności produkcji rolnej.

5. Żądania utrzymania stawki podatku rolnego na poziomie z 2023 roku.

6. Żądania ruchomienia pomocy do kukurydzy, zbóż oraz w ramach strat spowodowanych przez suszę i deszcz nawalny w 2023 roku.

7. Żądania zwiększenia puli środków na kredyty pomocowe na utrzymanie płynności finansowej gospodarstw.

8. Żądania uruchomienia nowych kredytów pomocowych. 

Protest także pod siedzibą KOWR w Szczecinie

Organizatorzy szykują także protest pod siedzibą KOWR Bronowicka 41, 71-012 Szczecin, który będzie miał miejsce 25.01.2024 roku i będzie dotyczył:

  • obrotu ziemią w regionie:
  • nieprawidłowości w KOWR,
  • rozwiązania trwającego od ponad roku problemu przeznaczenia gruntów z wygasających umów ze spółkami dla Rolników,
  • łamania prawa rozdysponowania gruntów państwowych.

Protestujący będą także domagać się spotkania z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który tego dnia prawdopodobnie będzie gościł w Szczecinie.

oprac. bcz na podst WZRKiOR

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 12:24