StoryEditor

Okradli uczniów z marzeń!

– Stała się rzecz straszna – z takimi słowami zadzwonił do naszej redakcji Roman Ostrowski, dyrektor Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu, informując o tym, co wydarzyło się w jego szkole w nocy z 26 na 27 marca.
30.03.2017., 11:03h

Sprawa dotyczy zabytkowego Ursusa C45, którego przy wsparciu naszej redakcji remontuje grupa uczniów III klasy w zawodzie mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. Feralnej nocy z 26 na 27 marca z przyszkolnej hali warsztatowej skradziono cenne części remontowanego właśnie ciągnika. Łupem złodziei padł blok cylindrowy, tłok i kompletne zawieszenie.

– Jesteśmy załamani. Już widzieliśmy jak ten traktor wyjeżdża w pełni sprawny z warsztatu – mówi Ostrowski. Sprawą wstrząśnięci są zaangażowani w remont uczniowie i doświadczony nauczyciel zawodu Andrzej Błażak, pod okiem którego młodzież dwa razy w tygodniu spotykała się i pieczołowicie demontowała i odnawiała stare podzespoły.

Do tej pory uczniowie zdemontowali najważniejsze podzespoły silnika. Zdecydowana większość detali wymagała gruntownej renowacji, nawet w specjalistycznym zakładzie, jak w przypadku skorodowanej tulei cylindrowej. Dyrektor szukał właśnie zakładu, który podjąłby się naprawy, ale właśnie te części padły łupem złodziei. Takie części są trudno dostępne, dlatego szybko stały się celem przestępców. – Okradli nas profesjonaliści. Przecięli kłódkę i rozcięli płot na tyłach garażu – dodaje Ostrowski. Policja rozpoczęła już śledztwo i szuka sprawców tego włamania.

Przypomnijmy, że zabytkowego Ursusa C45 ze szkoły w Objezierzu wyprodukowano w 1950 roku, a z wielkopolską szkołą łączy go już blisko 30-letnia historia. – Przed 25 laty dwóch uczniów pozyskało dla szkoły ten traktor od okolicznego rolnika, a celem był jego remont i przywrócenie pełnej sprawności. Było to realizowane w ramach pracy dyplomowej z mechanizacji rolnictwa. To się wtedy udało i ciągnik przez długi czas służył kolejnym pokoleniom uczniów w Objezierzu do praktyki rolniczej. Niestety podarowany przed laty traktor znów wymagał renowacji – mówił dyrektor.

Realizowana w czasie zajęć warsztatowych renowacja to dla uczniów coś więcej niż zwykły tok nauczania. Przyszli mechanicy mogą krok po kroku przejść przez wszystkie etapy naprawy traktora od demontażu i czyszczenia części, przez weryfikację ich stanu i naprawę, po montaż i malowanie gotowej maszyny. Dotychczas największym problemem był demontaż skorodowanych części, ale młodzież przy wsparciu nauczyciela poradziła sobie z tym bez większych problemów. Teraz uczniowie stanęli przed problemem, którego sami rozwiązać nie mogą, a sukces jest w rękach policji i ludzi dobrej woli.

Zobaczcie jak uczniowie remontowali traktor: FILM.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 12:12