StoryEditor

Orlen inwestuje w odnawialne źródła energii – farmy wiatrowe i słoneczne

Orlen prężnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Poza farmami wiatrowymi i słonecznymi chce inwestować w małe reaktory jądrowe. Grupa w maju informowała, że jako pierwsza w Polsce zaplanowała budowę infrastruktury, która umożliwi dostarczenie energii elektrycznej, produkowanej na morzu.
31.07.2023., 09:07h

Pierwsza farma morska - Baltic Power

Już w maju Grupa Orlen chwaliła się, że jako pierwsza w Polsce zaplanowała budowę infrastruktury umożliwiającej dostarczenie do sieci energii elektrycznej produkowanej na morzu – farmę wiatrową Baltic Power, która od 2026 r. ma dostarczać energie. Finalnie ma zasilać 1,5 mln polskich gospodarstw domowych. Prace nad nią mają rozpocząć się już niedługo, bo w 2024 r.

Na całą farmę składać się będzie 76 turbin, każda o mocy 15 MW i wysokości 200 m, rozmieszczonych na obszarze 130 km kw.  Farma znajdować się będzie ok. 23 km od brzegu, na wysokości Choczewa i Łeby. W czasie tworzenia projektu zadbano, jak zapewniał prezes Daniel Obajtek, żeby inwestycja miała jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne oraz omijała obszary cenne przyrodniczo. Choć instalacja biegnie pod plażą, wciąż będzie można z niej korzystać.
Nie jest to koniec budowania farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim – w sumie Grupa Orlen posiada 6 lokalizacji.

Co jeszcze jest w przygotowaniu?

Kolejne inwestycje zostały zaplanowane w woj. wielkopolskim: projekt Opalenica, w którego skład wchodzić mają trzy farmy słoneczne i będzie gotowy jeszcze w 2023 r. oraz projekt Sompolno – w postaci hybrydowej, łączącej wykorzystanie turbin wiatrowych i instalację fotowoltaiczną, gotowym w 2024 r. Za budowę odpowiadać będzie Greenvolt Power, spółka należąca do Grupy Greenvolt.

– Nabywane aktywa w ciągu roku mogą wyprodukować 111 GWh energii – podaje Obajtek – czyli równowartość zużycia ponad 55 tys. gospodarstw domowych.
Wcześniej zrealizowano budowę innych farm fotowoltaicznych: PV Wielbark w woj. warmińsko-mazurskim, PV Gryf w woj. wielkopolskim. Planują stworzenie kolejnych – PV Mitra i PV Żuki. Obecnie finalizują projekt budowy pięciu małych instalacji fotowoltaicznych.

Jaka emisja dwutlenku węgla i ile pieniędzy?

Do końca 2030 Grupa Orlen ma zamiar dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy 9 GW. Poza wiatrowymi farmami morskimi, lądowymi i słonecznymi, mają zamiar zainwestować w wytwórcze jednostki na biogaz i biometan. Energia ma być produkowana również z wykorzystaniem małych reaktorów jądrowych.

– Orlen przewiduje, że do końca 2030 r. obniży intensywność emisji dwutlenku węgla w swoim segmencie energetyki o 40 proc. Łącznie do końca dekady koncern przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł – informuje.

Teresa Kawracka 
Fot: envato.elements
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 19:19