StoryEditor

Będzie wydłużenie terminu składnia wniosków o oszacowanie strat suszowych? Aplikacja znowu zawodzi

Rolnicy zgłaszają, że aplikacja „Zgłoś szkołę rolniczą” znowu szwankuje – zawiesza się, nie działa, jest powolna. Samorząd rolniczy apeluje do MRiRW o wydłużenie terminu składnia wniosków o oszacowanie strat spowodowanych suszą rolniczą do końca listopada. Rolnicy potrzebują więcej czasu i sprawnie działającego systemu.
04.10.2022., 12:10h

Kolejne problemy z aplikacją „Zgłoś szkodę rolniczą”

Wielkopolska Izba Rolnicza odbiera liczne sygnały od rolników na temat powolnego działania aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, za pośrednictwem której rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie strat spowodowanych suszą rolniczą

Złożenie wniosku o oszacowanie strat suszowych jest możliwe tylko za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Niestety, rolnicy zgłaszają, że w ostatnim czasie pojawiły się znaczące ograniczenie funkcjonalności strony internetowej. Do aplikacji trudno jest się zalogować, a kiedy to się powiedzie – system działa powoli i niepewnie.

Wypełnienie wniosku zajmuje mnóstwo czasu

Wielkopolscy rolnicy zgłaszają problemy szczególnie w godzinach między 10:00, a 15:00, co wynika z harmonogramu pracy wielu placówek doradczych i ośrodków pomagających rolnikom poprawnie wypełnić wniosek – co wcale nie jest takie proste. Ciągłe awarie aplikacji sprawiają, że wypełnienie formularza staje się uciążliwe nawet poza godzinami działania instytucji rolniczych – w weekendy i wieczorami.

W tej sytuacji, jak alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza, opracowanie wniosku dla średniego gospodarstwa o powierzchni ok. 20 ha z produkcją zwierzęcą zajmuje nawet do 2 godzin. Z doświadczenia wiemy jednak, że może to trwać dłużej ze względu na kilka podejść do wypełnienia i wysłania wniosku.

Pojawiający się w górnym rogu ekranu zegar, odliczający czas do automatycznego wylogowania ze strony nie ułatwia sytuacji. Hodowcy zwierząt, wypełniający formularz, muszą uzupełnić liczbę poszczególnych grup wiekowych zwierząt, a następnie ze zgromadzonych w danym sezonie faktur obliczyć dodatkowe koszty poniesione w wyniku pojawienia się suszy – również przypisane do konkretnych grup wiekowych zwierząt.

Potrzebne wsparcie merytoryczne 

Mniej biegli w obsłudze komputera wnioskodawcy potrzebują pomocy w wypełnieniu formularza. Konieczne może być nie tylko wsparcie merytoryczne, ale techniczne – poza wpisaniem w aplikacji odpowiednich liczb pojawia się także kwestia dołączenia plików i dokumentów takich jak umowa ubezpieczeniowa, potwierdzająca ubezpieczenie co najmniej 50% gruntów ornych lub zdjęcia obrazujące zakres suszy rolniczej.

W związku z tym, że część rolników potrzebuje wsparcia ze strony doradców i pracowników ARiMR, a wypełnienie wniosku wymaga sporo czasu, również ze względu na szwankującą aplikację, możliwe, że nie wszyscy zainteresowani będą mogli złożyć wniosek w terminie, który upływa już 15 października.

Apel o wydłużenie terminu składania wniosków

W związku z tym WIR apeluje do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza z prośbą o interwencję u ministra Henryka Kowalczyka. Samorządowcy proponują, aby termin składania wniosków o oszacowanie strat suszowych przedłużyć do 30 listopada 2022 r. Jednocześnie rolnicy zwracają się z apelem o usprawnienie pracy serwerów obsługujących aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą”, tak, żeby możliwe było opracowanie wniosku bez przeszkód i problemów w postaci awarii systemu.

Aplikacja nie spełnia swojego zadania

Napływają do nas sygnały od rolników, którzy w poprzednich latach składali wnioski o oszacowanie strat suszowych, zaznaczając, że susza wystąpiła w większości upraw. Niestety, stacje pomiarowe nie występują równo na terenie całego kraju – jeden z Czytelników, który opisał nam swój problem, najbliższy punkt pomiarowy ma ponad 80 km od gospodarstwa. Zarówno on jak i jego sąsiedzi, mimo dotkliwych strat suszowych, w protokole z oszacowania przeczytali, że… susza ich nie objęła.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku tylko w Wielkopolsce rolnicy złożyli blisko 10 tysięcy wniosków o oszacowanie szkód suszowych, tymczasem według Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej wartość szkód spowodowanych suszą rolniczą przekroczyła 30% średniej rocznej produkcji rolnej tylko w 82 gospodarstwach!

Nierównomierne rozmieszczenie stacji Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej, problemy w procesie generowania protokołu strat na podstawie bilansu wodnego i brak rzetelnego oszacowania strat w uprawach wskazują, że aplikacja nie spełnia swojej roli.

al
fot. EnvatoElements

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 18:03