Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

PE przyjął wniosek Ukrainy o niezwłoczne przyjęcie do UE

Obrazek

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Unii Europejskiej o niezwłoczne przyjęcie Ukrainy do UE. Podpisał wniosek, który został już zarejestrowany w Brukseli. 

Dorota Kolasińska1 marca 2022, 17:50

We wtorek (1 marca br.) po południu Parlament Europejski przyjął wniosek i rozpoczął przyśpieszoną procedurę rekrutacyjną. Prezydenci 8 państw UE opowiedzieli się za przyjęciem. Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego podała, że przyjęła wniosek Ukrainy, która w trybie nadzwyczajnym chce przystąpić do UE.

– Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie, wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości – stwierdziła Metsola. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola określiła cztery zasady mające duże znaczenie dla przyszłości Unii Europejskiej – uniezależnienie od rosyjskiego gazu, zabezpieczenie zobowiązań i finansów, podniesienie bezpieczeństwa i obrony. Jako ostatnią Metsola wymieniła walkę z kampanią dezinformacyjną Kremla.

- Ten Parlament Europejski zawsze będzie przyjacielem. Nie ma tu miejsca dla agresorów i podżegaczy wojennych - mówiła Metsola. 

Prezydenci 8 państw Europy opowiedzieli się za szybkim wstąpieniem Ukrainy do UE. Wezwali członków Wspólnoty do natychmiastowego przyznania Ukrainie kraju kandydującego. Andrzej Sadoś powiadomił również o poparciu wniosku przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Podkreślił, że Polska będzie działała w tej sprawie dynamicznie i chce, żeby Ukraina jak najszybciej otrzymała status państwa kandydującego.

Dziękując ukraińskiemu prezydentowi Zełenskiemu za pokazanie światu, co to znaczy wstać, Metsola powiedziała, że Parlament Europejski uznaje europejską perspektywę dla Ukrainy.


oprac. dkol/pb na podst. europarl.europa.eu

Fot. Twitter Roberta MetsolaPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)