StoryEditor

„Piatka” w Senacie: Pełne odszkodowania dla rolników i kary dla senatorów. Minister Ardanowski zostaje w PiS

Prawo i Sprawiedliwość nie zmienia zdania. Zakaz uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych ma wejść w życie. Partia rządząca zapowiada jedynie doprecyzowanie sprawy odszkodowań dla zamykanych branż rolnych oraz straszy swoich senatorów konsekwencjami za złamanie dyscypliny partyjnej w głosowaniu nad ustawą.  Tymczasem minister Ardanowski, który złamał dyscyplinę partyjną w Sejmie pozostaje w klubie PiS.
09.10.2020., 13:10h
Tuż przed rozpoczęciem posiedzenia senackiej komisji rolnictwa odbyła się konferencja prasowa wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, wicemarszałka Senatu Marka Pęka oraz przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS w Senacie Marek Martynowski. Zapowiedzieli ono wprowadzenie do ustawy o ochronie zwierząt poprawek dotyczących uruchomienia odszkodowań dla zamykanych branż.

- Nie będzie to pomoc jednorazowa, ale świadczona przez dwa-trzy lata. Będą to pełne odszkodowania – powiedział R. Terlecki.

Jednocześnie podkreślono, że klub Prawa i Sprawiedliwości jest za wprowadzeniem zakazu uboju rytualnego.

- Poprawki senatorów PiS w tej sprawie nie są stanowiskiem klubu. Ustalenia były jasne, obowiązuje nas dyscyplina - mówił Marek Pęk.

Kary dla senatorów, Ardanowski zostaje w PiS


Jednocześnie przekazano, że senatorowie PiS, którzy wyłamią się z dyscypliny mogą spodziewać się konsekwencji.

- O karach będziemy mówić po głosowaniach – powiedział Ryszard Terlecki, który powiedział, że przeprowadził z posłami, którzy wyłamali się dyscypliny partyjnej indywidualne rozmowy.

Taka rozmowa odbyła się także z byłym ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim.

- Minister Ardanowski ma swoją opinię na temat ustawy ale zadeklarował lojalność wobec klubu. To była pożyteczna rozmowa – podsumował wicemarszałek Terlecki.

Przerwane obrady senackiej komisji rolnictwa


Podczas posiedzenie senackiej komisji rolnictwa przedstawiciel rządu minister Paweł Szrot pozytywnie odniósł się szeregu poprawek Biura Legislacyjnego mające charakter porządkowy i redakcyjny, ale które co do meritum nie zmieniają sensu ustawy. Zapewnił, że rząd pracuje nad doprecyzowaniem kwestii odszkodowań. W ministerstwie rolnictwa zaczął dziś prace zespół, który ma opracować szczegółowe rozwiązania. Zapewnił także, bez podawania szczegółów, że rząd rozważa kwestię  urealnienia vacatio legis ustawy.  Padła też deklaracja, że rządu planuje powstanie nowej inspekcji, która będzie się zajmować ochroną zwierząt. Nie wiadomo kto będzie ją kontrolował, ale raczej nie minister rolnictwa tylko minister spraw wewnętrznych i administracji.

Komisja rolnictwa Senatu tuż przed godziną 13.00 przerwała swoje prace do których wróci w poniedziałek. Tego dnia spotyka się także pracujące równolegle komisja ustawodawcza. Ostateczną decyzję Senatu poznamy we wtorek podczas posiedzenia plenarnego. Tego dnia ulicami Warszawy ma przejść wielotysięczna manifestacja rolników.   wk

Fot. E. Kazikowska/Twitter
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 21:05