Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pierwszy raz w historii rolnicy wyjdą protestować w okresie prac polowych!

Obrazek

Już nie tylko dymisji ministra rolnictwa, ale także „rekonstrukcji” całego ministerstwa oraz podległych mu agencji żąda rolnicze OPZZ. Zdaniem szefa związku - Sławomira Izdebskiego - sytuacja w rolnictwie jest tak zła, że po raz pierwszy w historii rolnicy wyjdą na ulice protestować w okresie prac polowych.

wk14 czerwca 2018, 10:39
Do premiera Mateusza Morawieckiego został właśnie wysłany list otwarty w sprawie sytuacji w rolnictwie. Jego autorzy zwracają w nim uwagę, że resort rolnictwa oraz podległe mu instytucję  wbrew oczekiwaniom nie zmieniły sposobu działania. „Organizacje te pracują na zasadzie każdy sobie rzepkę skrobie rolnika traktują, jako zło konieczne a rolnictwo, na którego są utrzymaniu i które stanowią ważną gałąź gospodarki narodowej spychają na margines producentów żywności na świecie. Na takie działania nie może być społecznego przyzwolenia” – napisali szefowie rolniczego OPZZ.

Podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano list otwarty do premiera Sławomir Izdebski tłumaczył, że niezbędne są głębokie zmiany personalne w administracji rządowej zajmującej się rolnictwem.  - Minister obsadził się złymi doradcami, którzy robią wszystko aby w polskim rolnictwie działo się źle. Minister Jurgiel obsadził się doradcami z poprzedniego systemu, działaczami PSL-u. Dziwię się, że minister rolnictwa tego nie widzi. Dzisiaj już nikt nie mówi, że zmiana powinna dotyczyć tylko samego szefa resortu. Potrzebna jest daleko idąca rekonstrukcja całego resortu, KOWR-u, KRUS-u i ARiMR. To dzisiaj wszystko przestało działać – tłumaczył szef rolniczego OPZZ. 

Oprócz kwestii zmian personalnych związkowcy poruszyli kwestię zwalczania ASF-u oraz rządowego projektu ustawy o oddłużeniu rolników. Ich zdaniem resort rolnictwa powinien zdecydować się na zakup nowoczesnych technologii do zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń. - Czesi załatwili problem ASF-u. Jest tam 12 przypadków u dzików oraz ani jednego przypadku w chlewniach. Przedstawiliśmy już propozycję użycia dronów oraz statków powietrznych do zwalczania ASF. Tak zrobili już Czesi, ale nie chce tego zrobić nasz minister rolnictwa – mówił S. Izdebski.

Związkowcy ostro skrytykowali również zaproponowaną przez resort tzw. ustawę oddłużeniową.  - Dziś minister się chwali, że wdraża program oddłużeniowy w rolnictwie. Ale ten projekt nie dotyczy rolników, a wymagalne zadłużenie rolników obecnie wynosi już 500 mln zł – powiedział szef rolniczego OPZZ.

OPZZiOR zwróciło się również do rządu z apelem wstrzymania egzekucji komorniczych w gospodarstwach oraz pełnej wypłaty odszkodowań dla rolników za straty związane z ASF.     wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)