Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dymisja w PZŁ. Efekt afery z odstrzałem dzików!

Obrazek

Łowczy Krajowy został oficjalnie poproszony o złożenie rezygnacji z pełnionej funkcji w Polskim Związku Łowieckim. Gdyby Łowczy Krajowy sam nie zrezygnował, zostałby odwołany przez Henryka Kowalczyka, Ministra Środowiska.  

Dorota Kolasińska23 stycznia 2019, 18:19
Piotr Jenoch spotkał się dzisiaj z Henrykiem Kowalczykiem i został poproszony o złożenie rezygnacji z pełnienia funkcji Łowczego Krajowego. Minister Środowiska poinformował, że otrzymał informację o problemach w komunikacji pomiędzy Naczelną Radą Łowiecką, a Zarządem Głównym Polskiego Związku Łowieckiego. 

– W związku z  bezprecedensowymi naciskami na ministra środowiska związanymi z ASF, o odwołanie Piotra Jenocha z funkcji Łowczego Krajowego, informujemy, że 23 stycznia Pan Piotr Jenoch złożył na ręce Ministra Środowiska rezygnację ze stanowiska Łowczego Krajowego – czytamy na oficjalnej stronie PZŁ.
Piotr Jenoch został nominowany na stanowisko Łowczego Krajowego w kwietniu 2018 r. Dzięki zmianom w ustawie o Prawie Łowieckim, Minister Środowiska ma decydujący wpływ na to kto pełni funkcję Krajowego Łowczego. 

Można się jedynie domyślać, że Piotr Jenoch zrezygnował z pełnionej funkcji ze względu na stawiane mu zarzuty, między innymi przez organizacje rolnicze, wspierające producentów trzody chlewnej z obszarów ASF i brak zaangażowania w walkę z wirusem szerzącym się wśród dzików. Rzetelność prowadzonej gospodarki łowieckiej podał w wątpliwość Minister Rolnictwa, mówiąc, że nie wierzy w liczby i kwoty podane przez PZŁ odnośnie polowań na dziki.

Przypomnijmy, że o dymisję Piotra Jenocha od kilku miesięcy walczył Sławomir Izdebski, prezes OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, twierdząc, że w PZŁ panuje patologia, a skuteczne zwalczenie ASF w takich warunkach nie może mieć racji bytu. 

Łowczy Krajowy będzie pełnił swoją funkcję do 15 lutego 2019, aby dokończyć planowany na 16 lutego Krajowy Zjazd Delegatów. Wówczas ma być uchwalony nowy statut PZŁ.


Oprac. dkol na podst. pzlow.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)