Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Plaga łosi i jeleni na Podkarpaciu

Obrazek

Na olbrzymie szkody wyrządzane przez zwierzynę płową skarżą się rolnicy z powiatu ropczycko-sędziszowskiego (woj. podkarpackie). Szczególnie upodobała sobie uprawy rzepaku.

Andrzej Sawa12 marca 2019, 15:03
– Nasze koło łowieckie dało mi elektrycznego pastucha, którym ogrodziłem zasiewy rzepaku – informuje Krzysztof Myszkowski z gminy Ostrów. – Ogrodzenie pod prądem nie jest skuteczne na łosie, które je zrywają. Wtedy na rzepaku pojawiają się stada jeleni. Po kilka chodzą po uprawach i doszczętnie niszczą. Owszem, jeleń jest płochliwy i boi się ludzi, ale nie da się go upilnować.

Z kolei łosie – zdaniem rolnika – wcale nie czują strachu przed człowiekiem, spacerują po kilka po polach, wchodzą na szosy. Coraz więcej łosi podchodzi pod ogrodzenie autostrady. Po ubiegłej zimie w gospodarstwie Myszkowskiego szkody łowieckie szacowane były tylko dwa razy. Teraz skala zniszczeń jest znacznie większa. Mniejsze spustoszenie łosie i jelenie czynią w zbożach, szczególnie gustują w rzepaku. Rolnik bez przerwy musi pilnować pastucha.

– Za pośrednictwem Podkarpackiej Izby Rolniczej chciałbym się zwrócić do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o częściowy odstrzał łosi w moich stronach, ponieważ jest on pod ochroną. Wszystkie instytucje uciekają jednak od tego tematu – boją się organizacji ekologicznych. Każdy rozkłada ręce – uważa rozmówca.

Rok temu zwierzyna dwa razy przeszła przez jego uprawy. Teraz wchodzi nieustannie. Gdyby nie jego pilnowanie pastucha, jelenie totalnie dopełniłyby dzieła zniszczenia. Jego zdaniem populacja łosi i jeleni rośnie z roku na rok, czego bardzo obawiają się rolnicy nie tylko z jego stron.
as


Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)