StoryEditor

Plony pszenicy na zakręcie?

Powoli na Zachodzie mija euforia klubu rolników uzyskujących ponad 10 t/ha pszenicy. Stały wzrost plonów tego zboża pod koniec ubiegłego stulecia jest historią. Warto sobie zatem zadać pytanie: dlaczego plony pszenicy już nie rosną?
22.11.2015., 21:11h

Wyhodowanie nowej wysokoplennej odmiany o lepszej odporności na choroby powinno przynosić każdego roku zwyżkę plonu o 1%. Szczególnie jeśli pszenica źle jest ulokowana w płodozmianie i na dodatek nie uwzględni się słabszych lat z uwagi na suszę czy mokre żniwa, wówczas można założyć że w ciągu ostatnich 10 lat uzyskaliśmy zwyżkę plonu na poziomie 6 dt/ha. Daje to 0,6% rocznie. Oczywiście na Zachodzi rolnikom sprzyjają klimat, gleby i wysoka agrotechnika. Chociaż my także nie mamy czego się wstydzić pod względem poziomu agrotechniki, jednak klimatycznie i glebowo jest już nieco gorzej. Powyżej 10 t/ha rolnicy uzyskują tylko w niektórych regionach kraju, jak np. Opolszczyzna, Żuławy, Kujawy, Zamojszczyzna częściowo Wielkopolska.

Poszukiwanie przyczyn takiego stanu rzeczy w pierwszej kolejności należy uzależnić od potencjału plonowania danego stanowiska. Tylko na stanowisku o wysokim potencjale plonotwórczym może uwidocznić się w pełni potencjał genetyczny danej odmiany, oczywiście jeśli nie ograniczą go czynniki środowiskowe.

Światowy rekord plonu pszenicy wynosi 15,6 t/ha. Taki plon uzyskał w 2010 r. w Nowej Zelandii rolnik Mike Solari z 8-hektarowej powierzchni będącej częścią większego pola. W Wielkiej Brytanii rolnicy zbierają w praktyce z pól także niejednokrotnie ponad 14 t/ha pszenicy. Jednak polowanie na tak wysokie plony ma swoją cenę: Solari stosuje 450 kg/ha N, a w Anglii rolnicy kalkulują nie mniej niż 340 kg/ha N. W latach mokrych jednakże plony spadają o kilka ton niezależnie od tak wysokiego nawożenia azotem. 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w numerze 12/2015 „top agrar Polska”. 

mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 17:36