Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Polska po ulewach – podtopione pola, budynki, zalane drogi..

19.07.2018

Drukuj

Polska po ulewach – podtopione pola, budynki, zalane drogi..

Artykuł dostępny

Sprawdziły się prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W ciągu ostatniej dobry w wielu rejonach na terytorium Polski wylały rzeki i podtopionych zostało wiele domów. Na samym południu ulewne deszcze spowodowały 150 zdarzeń, które odnotowała straż pożarna w samym powiecie limanowskim (małopolska). Z tego względu trzeba było ewakuować stamtąd 200 osób. Natomiast w powiatach nowotarskim i tatrzańskim łącznie zanotowano już 250 interwencji. Jak informuje Państwowa Straż Pożarna w Nowym Targu, ludzie cały czas dzwonią ze skargami, że zalało im pola, budynki i całe osiedla, a na miejsce co chwilę wysyłani są strażacy by wypompowywać wodę i tworzyć zapory z worków z piaskiem. W miejscowości Zasadne, 165 domostw jest odciętych od świata bo jedyna droga, która wiedzie przez centrum została zabrana przez rwący potok płynący spod Gorca. Prognozy są mało optymistyczne i przewiduje się tam sumę opadów na poziomie nawet 40 l/m2.

r e k l a m a

Z kolei potężna trąba powietrzna, która przeszła we wtorek, zniszczyła duże połacie lasów na Warmii i Mazurach. W Nadleśnictwie Stare Jabłonki 90-letnie sosny łamały się jak zapałki i były wyrywane z korzeniami. Zastępca podleśniczego Starych Jabłonek podał, że został powalony las o powierzchni 13 ha. Straty sięgają tam ok. 10 tys. m3 drewna, a usuwanie skutków nawałnicy może potrwać nawet do końca roku.

W Miastku w województwie pomorskim silna ulewa spowodowała zalanie centrum miasta. Policja była zmuszona zamknąć tam część ulic na czas aż strażacy poradzą sobie z żywiołem. Jednostki straży zostały tam ściągnięte z całego powiatu bytowskiego. Mieszkańcy Miastka poinformowali, że ich piwnice są pełne wody, bo wylała rzeka Studnica, a staw w Piaszczynie wygląda teraz jak jezioro.

Zgłoszenia napływają przez cały czas, bo opady nie ustępują, a IMGW prognozuje już następne dla wielu województw.

mm
źródło: pap, imgw, dziennik polski, dziennik bałtycki

Polecane dla Ciebie:

article icon

Emerytura "Mama 4 Plus" a pobyt za granicą

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii