StoryEditor

Polska wolna od GMO – które rośliny uprawne objęte są kontrolą?

W Polsce tylko jedna inspekcja kontroluje rolnictwo pod kątem zakazu upraw GMO, jest nią Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Celem kontroli jest utrzymanie kraju w statusie wolnego od GMO. Które rośliny objęte są kontrolą?
02.12.2023., 10:00h

GMO w Polsce: które rośliny objęte są kontrolą?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest instytucją, która m.in. zajmuje się kontrolą rolnictwa pod kątem upraw GMO.

W Polsce kontrola objęte są trzy gatunki roślin:

  • kukurydza,
  • rzepak,
  • soja.

Inspektor z plantacji nasiennych i towarowych pobiera próbę materiału siewnego, a ta następnie trafia do Laboratorium Badania GMO (LBGMO) Centralnego Laboratorium w Toruniu.

image

Kontrole GMO PIORiN

FOTO: PIORiN

2 599 próbek materiału roślinnego

- Od początku 2023 roku przebadano 2 599 próbek materiału roślinnego, wykonano 20 452 analizy i 53 996 analiz jednostkowych metodą PCR/Real-time PCR – czytamy na stronie PIORiN.

image

Kontrole GMO PIORiN

FOTO: PIORiN

Nie da się ukryć, że działalność te jednostki cieszy się sporym zainteresowaniem zwłaszcza w środowisku naukowym. Laboratorium Badania GMO mieli możliwość w ostatnim czasie odwiedzić studenci biotechnologii. W czasie wizyty zapoznali się ze sposobami wykonywania analiz, które wykazują obecność i procentową zawartość organizmu zmodyfikowanego genetycznie.

Podczas kontroli studenci poznali gatunki objęte kontrolą, dowiedzieli się jakiej wielkości powinny być próbki i w jakiej ilości należy je pobierać.

image

Kontrole GMO PIORiN

FOTO: PIORiN

- Dużym zainteresowaniem cieszyło się też zaprezentowanie pracy biorobota wykorzystywanego w LBGMO do izolacji DNA z próbek materiału roślinnego (materiał siewny i zielony) oraz omówienie zasad analizowania wyników w metodzie Real-time PCR na przykładzie analizy singleplex i multiplex PCR – czytamy na stronie PIORiN.

Takie wizyty pozwalają upowszechniać wiedzę z zakresu działalności laboratoryjnej GIORiN CL.

 

na podst. PIORiN

Fot: PIORiN

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 19:04