Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Prezes ARiMR: Rolnikom wypłaciliśmy 283 mln zł pomocy suszowej

16.10.2018

Drukuj

Prezes ARiMR: Rolnikom wypłaciliśmy 283 mln zł pomocy suszowej

Artykuł dostępny

Szefowa Agencji poinformowała, że do 15 października w biurach powiatowych ARiMR w całym kraju rolnicy złożyli blisko 200 tys. wniosków o przyznanie pomocy z tytułu wystąpienia suszy. Wnioski te opiewają na łączną kwotę 1,17 mld zł. Także do 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała ok. 56 tys. decyzji administracyjnych o przyznaniu pomocy suszowej w łącznej wysokości blisko 340 mln zł. W ślad za tymi decyzjami zostało zrealizowanych ponad 47 tys. przelewów na łączną kwotę 283 mln zł.

r e k l a m aPrzypomnijmy, że wnioski o przyznanie pomocy suszowej w biurach powiatowych ARiMR można składać do 31 października, ale minister Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z „top agrar Polska” zapewnił, że jeżeli z jakichś przyczyn rolnicy nie zdążą otrzymać protokołów szacowania strat od gminnych komisji lub od wojewodów, to termin ten zostanie przedłużony.

Właściciele gospodarstw, którzy w uprawach mieli straty na poziomie 70% lub wyższym, mogą otrzymać wsparcie w wysokości 1000 zł do 1 ha. W przypadku strat większych niż 30% ale mniejszych niż 70% wsparcie wyniesie 500 zł do 1 ha. Oba te przypadki są jeszcze uwarunkowane posiadaniem polisy na uprawy, której data zawarcia nie może być późniejsza niż data szacowania strat suszowych na polu i sporządzenia przez gminną komisję protokołu. Jeżeli jest inaczej lub rolnik nie posiada polisy, to wówczas pomoc jest obniżana o 50% i wynosi odpowiednio 500 lub 250 zł do 1 ha.

Polecany artykuł

Klęska suszy 2018 – aktualne informacje!Rolnicy, którzy mają straty mniejsze niż 30% mogą wnioskować o przyznanie wsparcia z puli środków de minimis. Wszystko to na jednym wniosku, którego formularz można pobrać TUTAJ.

Fot. Kolasińska

Sonda - powiedz nam co myśliszWIĘCEJ O POMOCY SUSZOWEJ DLA ROLNIKÓW 2018 TUTAJ!

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

Zobacz wideo

Minister Ardanowski o pomocy suszowej i zaliczkach dopłat bezpośrednich

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii