Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Prezes ARiMR: Rolnikom wypłaciliśmy 283 mln zł pomocy suszowej

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jej prezes Maria Fajger przekazała także najnowsze informacje dotyczące przekazywania rolnikom wsparcia suszowego.

Dorota KolasińskaBartłomiej Czekała16 października 2018, 14:45
Szefowa Agencji poinformowała, że do 15 października w biurach powiatowych ARiMR w całym kraju rolnicy złożyli blisko 200 tys. wniosków o przyznanie pomocy z tytułu wystąpienia suszy. Wnioski te opiewają na łączną kwotę 1,17 mld zł. Także do 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała ok. 56 tys. decyzji administracyjnych o przyznaniu pomocy suszowej w łącznej wysokości blisko 340 mln zł. W ślad za tymi decyzjami zostało zrealizowanych ponad 47 tys. przelewów na łączną kwotę 283 mln zł.

Przypomnijmy, że wnioski o przyznanie pomocy suszowej w biurach powiatowych ARiMR można składać do 31 października, ale minister Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z „top agrar Polska” zapewnił, że jeżeli z jakichś przyczyn rolnicy nie zdążą otrzymać protokołów szacowania strat od gminnych komisji lub od wojewodów, to termin ten zostanie przedłużony.

Właściciele gospodarstw, którzy w uprawach mieli straty na poziomie 70% lub wyższym, mogą otrzymać wsparcie w wysokości 1000 zł do 1 ha. W przypadku strat większych niż 30% ale mniejszych niż 70% wsparcie wyniesie 500 zł do 1 ha. Oba te przypadki są jeszcze uwarunkowane posiadaniem polisy na uprawy, której data zawarcia nie może być późniejsza niż data szacowania strat suszowych na polu i sporządzenia przez gminną komisję protokołu. Jeżeli jest inaczej lub rolnik nie posiada polisy, to wówczas pomoc jest obniżana o 50% i wynosi odpowiednio 500 lub 250 zł do 1 ha.

Rolnicy, którzy mają straty mniejsze niż 30% mogą wnioskować o przyznanie wsparcia z puli środków de minimis. Wszystko to na jednym wniosku, którego formularz można pobrać TUTAJ.

Fot. Kolasińska

WIĘCEJ O POMOCY SUSZOWEJ DLA ROLNIKÓW 2018 TUTAJ!


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)