StoryEditor

Posłowie PO: Rząd ponosi odpowiedzialność za ASF

Opozycja obarcza rząd winą za dalsze rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń. Zdaniem posłów Platformy Obywatelskiej ceną za tą nieudolność płacą teraz dziki, które czeka masowy odstrzał. Tymczasem ministerstwo rolnictwa zapomina, że równie ważne jest wprowadzenie bioasekuracji w gospodarstwach 
25.01.2019., 21:01h
– Problem ASF to problem nie tylko w kwestiach weterynaryjnych. Jest to problem, który uderza w całą polska gospodarkę. To problem dziesiątek tysięcy miejsc pracy w polskim rolnictwie.  To problem, z którym od 3 lat całkowicie nie radzi sobie rząd Prawa i Sprawiedliwości - mówił w Sejmie podczas konferencji prasowej poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Posłowie PO przypomnieli, że gdy PiS przejmował władzę w 2015 r.  w Polsce było kilka ognisk ASF u świń w gospodarstwach i kilkadziesiąt przypadków zarażonych dzików zarażonych. Tymczasem tylko do końca 2018 r. odnotowano 3383 przypadków choroby ASF u dzików oraz 213 ognisk choroby u świń. W tym czasie rząd zignorował propozycję powołania narodowego programu zwalczania ASF oraz powołania stałej sejmowej komisji, która zajmowałaby się epidemią.

– Epidemia ASF to wina Prawa i Sprawiedliwości. PiS jest twórcą epidemii ASF i w pełni za nią odpowiada. Ale teraz będą za nią odpowiadać dziki, które stały się kozłem ofiarnym w nieudolnej walce z ASF. Populacja dzików się zmniejsza a epidemia ASF się rozszerza - mówiła posłanka PO Dorota Niedziela, która przywołała opinie naukowe i statystyki, które dowodzą, że to człowiek jest głównym wektorem przenoszenia tej choroby. W 2016 r. na 20 ognisk wirusa u świń tylko w trzech przypadkach źródłem choroby był na pewno dzik. W pozostałych przypadkach źródłem choroby były m.in. zlewki.

Bioasekuracja po polsku

Zdaniem opozycji rząd lekceważy problem bioasekuracji, którą wprowadzono obowiązkową dopiero 28 lutego 2018 r., a zwrot częściowych kosztów z nią związanych uruchomiono w IV kwartale 2018 r., trzy lata po przejęciu rządów. W efekcie do końca ubiegłego roku tylko 5 200 rolników (co 30-ty rolnik hodujący świnie) skorzystało z częściowej refundacji kosztów na bioasekurację. Jeszcze większym problem jest zapaść kadrowa i finansowa Inspekcji Weterynaryjnej, która spowoduje, że wprowadzenie bioasekuracji we wszystkich gospodarstwach w Polsce będzie trwało co najmniej 5 lat.

Co należy zrobić?

Dlatego Platforma Obywatelska po raz kolejny domaga się od rządu następujących działań:
  • utworzenia Narodowego Programu Walki z epidemią ASF;
  • zwiększenia budżetu na walkę z epidemią ASF (w 2019 r. o 200 mln zł) i natychmiastowego dofinansowania Inspekcji Weterynaryjnej;
  • szybszej planowej redukcji dzików, a nie bezmyślnej rzezi dzików;
  • 100% zwrotu kosztów bioasekuracji dla małych producentów (a nie jak obecnie 50%);
  • uruchomienia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej dot. sposobów rozprzestrzeniania się wirusa ASF skierowanej do ogółu społeczeństwa;
  • powołania stałej Komisji Sejmowej ds. Monitorowania Walki z Wirusem ASF w Polsce, (PO złożył stosowny wniosek już w maju 2018 r.).
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 06:51