StoryEditor

Powodzie w Sudanie: rolnicy stracili tysiące zwierząt i ton zbóż

W Sudanie Południowym szalejące powodzie powodują gigantyczne straty w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Informuje o tym agencja prasowa Anadolu powołując się na raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Rolnicy jeszcze nie podnieśli się po poprzednich słabych latach.
30.12.2021., 16:12h

- Wstępna analiza FAO pokazuje, że około 65,1 tys. hektarów gruntów uprawnych zostało uszkodzonych z powodu powodzi, z szacowaną stratą 37 624 ton zbóż – pisze Anadolu.

Według ekspertów ONZ ponad 835 tys. osób zostało dotkniętych powodziami w ośmiu z dziesięciu stanów Sudanu Południowego. Najbardziej ucierpiały stany Jongley, Unity i Nil Górny.

- Większość osób dotkniętych powodzią ma trudności z przetrwaniem, ponieważ skutki powodzi z poprzednich lat nie zostały jeszcze przezwyciężone, a nowy napływ wody pogarsza sytuację, czyniąc perspektywę odbudowy trudną, jeśli nie niemożliwą – informuje FAO.

Ponadto w wyniku powodzi w tym roku w ośmiu stanach kraju afrykańskiego zginęło 795,5 tys. zwierząt gospodarskich - bydła, kóz i owiec, a także „nieokreślona liczba drobiu, psów i osłów”.

Według szacunków Światowego Programu Żywnościowego (WFP) 2,5 mln osób w Sudanie Południowym znajduje się w sytuacji kryzysowej, z czego 108 tys. osób już odczuwa warunki podobne do głodu. Kolejne 4,7 mln południowosudańczyków znajduje się w sytuacji kryzysowej zbliżonej do nadzwyczajnej. Sytuacja bezpieczeństwa żywnościowego w kraju jest najgorsza od czasu uzyskania przez Sudan Południowy niepodległości w lipcu 2011 roku.

mk

Fot. TT FAO in South Sudan
FAO in South Sudan
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 22:10