StoryEditor

Prezydent Duda zapowiada specustawę antysuszową i apeluje o zaprzestanie importu mleka do Polski

Minister Ardanowski oraz Prezydent Andrzej Duda wybrali się do gospodarstwa w woj. mazowieckim zajmującego się produkcją mleka. Podczas konferencji prezydent zaproponował zwiększenie poziom wody retencjonowanej do 15% do 2027 r. i zaapelował do polskich zakładów mleczarskich, aby nie importowały mleka.
20.05.2020., 17:05h
Andrzej Duda, Prezydent RP odwiedził 32-hektarowe gospodarstwo Bożeny i Jana Kamińskich we wsi Kamionna w woj. mazowieckim, zajmujące się produkcją mleka. W gospodarstwie odbyła się konferencja prasowa na temat suszy hydrologicznej i konieczności uruchomienia działań zwiększających poziom wody retencjonowanej. Kancelaria Prezydenta wspólnie z czterema resortami przygotowuje projekt specustawy, która ułatwi rolnikom gospodarowanie wodą w czasach suszy. 

Te okresy suszy są problemem ostatnich lat. W związku z czym zadecydowaliśmy, że zostanie przygotowana specjalna ustawa, która pomoże rozwiązać, ten poważny problem w Polsce, w tej chwili problem hydrologiczny. Wielokrotnie mówiliśmy o tym, że poziom wody retencjonowanej w Polsce to  około 6,5%. Podczas gdy w Hiszpanii jest 45% wody, w związku z czym, ta różnica jest ogromna. Chcielibyśmy żeby w perspektywie do 2027 r. przynajmniej zwiększyć ten poziom wody retencjonowanej w naszym kraju do 15%. Byłby to zupełnie niezły wynik, ale wymaga to bardzo wielu działań i ogromnych nakładów w najbliższym czasie. To właśnie dlatego, na program retencji zostało przeznaczone na najbliższe lata 12 mld zł, po to aby poprawić sytuację nawodnienia terenów rolniczych przeznaczono w ciągu najbliższych trzech lat 154 mln zł, a tylko w tym roku 60 mln zł na poprawę sytuacji tzn. na modernizację i budowę urządzeń, które moglibyśmy nazywać tą „małą retencją” To oczywiście także ten program wielkiej retencji – perspektywa najbliższego szeregu lat. Ale to są także i te mniejsze działania, to są te lokalne spółki wodne – taka istnieje też tutaj na tych terenach, bardzo dobrze zresztą działa – i cały szereg tych działań ułatwiających rolnikom prowadzenie gospodarki wodnej chcemy w ramach tej specustawy porozwiązywać. To jest specustawa, nad którą pracuje w tej chwili Kancelaria Prezydenta z jednej strony, ale wspólnie z czterema resortami, gdzie wiodącym jest Resort Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pana ministra Marka Gróbarczyka, ale ogromny udział w tym ma także właśnie Resort Rolnictwa pana ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego – mówił prezydent RP. 

Podczas wizyty w gospodarstwie omówione zostały kwestie dotyczące sytuacji na rynku mleczarskim, która według prezydenta Dudy jest „niezła”. Prezydent zaapelował do zakładów mleczarskich, aby nie importowały mleka z zagranicy, kiedy jest go w Polsce bardzo dużo i traktowały rolników uczciwie. 

U nas, niestety, cały czas jeszcze konsumpcja mleka i produktów mlecznych, nabiałowych, jest stosunkowo niewielka, kiedy porównamy to z zachodem Europy, w związku z tym pomiędzy 30 a 40% wszystkich produktów mlecznych z naszego kraju jest po prostu eksportowanych, bo nie ma na nie popytu. Zachęcamy do tego, żeby więcej polskich produktów mlecznych kupować, a do polskich producentów wyrobów nabiałowych, czyli tych, którzy są przetwórcami mleka, apelujemy, aby tego mleka z zagranicy do Polski nie sprowadzać, tylko aby kupować je od polskich rolników i w ten sposób wspierać ich codzienne gospodarowanie, codzienną działalność – dodał prezydent Duda. Ponadto zaznaczył, że to, że na półkach sklepowych jest żywność, jest zasługą polskiego rolnika i zaapelował o szacunek do ciężkiej pracy jaką wykonuje. 

oprac. dkol na podst. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 14:44