StoryEditor

PROTEST ROLNIKÓW (20.02): ciągniki blokują drogi krajowe, ekspresowe, autostrady i granice Polski w ponad 200 miejscach [RELACJA!]

W wielu miejscach w Polsce rolnicy ruszyli na miejsca zbiórek bladym świtem. Walczą o zahamowanie importu produktów rolnych z Ukrainy, ograniczenie wpływu założeń Zielonego Ładu na ich gospodarstwa w obecnej formie proponowanej przez KE oraz ograniczeń dla hodowli. Liczą na poprawę opłacalności, sprawiedliwą produkcję oraz wymianę handlową. Gdzie protestują rolnicy? Zobacz mapę i relację!

Jeżeli minister rolnictwa Czesław Siekierski liczył, że napisany wczoraj do rolników list odwiedzie ich od kolejnej fali protestów przeciwko polityce Komisji Europejskiej względem Zielonego Ładu, importu z Ukrainy i ograniczeniom w hodowli, to się mylił. Rolnicy jak zapowiedzieli - tak zrobili i tysiące traktorów znów wyjechało na polskie drogi i punty graniczne z Ukrainą. Tym razem protest odbędzie się nie w 265, a w 203 miejscach w Polsce. Determinacja rolników do osiągnięcia zmian jest coraz większa. Rolnicy mówią, że dziś nastrój jest nieco inny niż 9 lutego i wszyscy bardziej spoglądają na to co zdarzy się na granicy Polski. 

image

Minister Siekierski pisze list do protestujących z obietnicami. Rolnicy: "Nie damy się zrobić w bambuko!"

Mapa rolniczych protestów 20.02.2024 r.

Podobnie jak w przypadku dwóch ostatnich protestów także i tym razem koordynatorzy ogólnopolskich protestów stworzyli mapę, na której widać gdzie odbędą się protesty, blokady i utrudnienia w ruchu.

image
FOTO: Google

image

Traktory znów wyjadą na drogi. Zobacz mapę rolniczych protestów 20.02.2024 r.!

Jesteś na proteście? Przyślij nam zdjęcie!

Dziś na protestach w całej Polsce są tysiące rolników. Jesteśmy z Wami, ale nie wszędzie możemy zjawić się fizycznie. Jeżeli więc jesteście na proteście i chcecie aby Wasze zdjęcia z miejsca, gdzie protestujecie znalazły się w Internecie na naszym portalu lub w mediach społecznościowych top agrar Polska, to możecie nam je wysłać korzystając ze specjalnego FORMULARZA.

Wspieramy protest polskich rolników! Udostępniając zdjęcia dokumentujące strajki z każdego zakątku kraju, zwracamy uwagę opinii publicznej na narastający problem. Docieramy do mieszkańców wsi, miast oraz władz na każdym szczeblu. Razem możemy mówić głośniej i doprowadzić do rozwiązań dobrych dla polskiego rolnictwa.

Protest rolników 20.02.2024 r.

Rolnicy we wszystkich województwach szykują się do licznych blokad. W wielu miejscowościach gospodarze już są na miejscu lub w trasie do miejsc docelowych. Na zbiórki dojeżdżają ciągnikami, samochodami oraz ciągnikami. Nie bez kozery protest rolników nazywany jest Rolniczą Wiosną Ludów. Jest to ogromne powstanie tysięcy rolników w całym kraju przeciwko nadmiernemu importowi produktów z Ukrainy, które nie spełniają europejskich standardów, przeciwko restrykcyjnym założeniom Zielonego Ładu, które były ustalane zanim nastąpił krach i destabilizacja na rynku (zalanie rynku produktami z Ukrainy), a który według rolników doprowadzi do upadku kolejnych europejskich gospodarstw. Postulatów rolników jest wiele, wszyscy mówią jednym głosem "NIE". 

Protest rolników w Wielkopolsce

  • Wielkopolska już kilka razy pokazała swoją siłę i determinację w walce o lepsze, rolnicze jutro. Rolnicy są znów między innymi w Sękowie koło Pniew. Rolnicy pojadą w stronę Poznania i w Swadzimu na węźle zablokują wjazdy i zjazdy z DK 92 na drogę ekspresową S11. 

Rolnicy poruszają się w kierunku Poznania na DK 92, przemieszczają około 10 km na godzinę w kolumnie ciągników (ponad 100 ciągników). Rolnicy jadą spokojnie, tworząc korytarz życia i przepuszczając karetki.Ten protest jest organizowany przez Rolę Wielkopolski. Protestujący rolnicy mają 7 postulatów. 

  • Protest odbywa się również w okolicy Kostrzyna Wielkopolskiego, rolnicy jadą na protest busami. 

Na drodze krajowej 92 w pobliżu centrum dystrybucyjnego Biedronki gospodarze rozstawili samochody dostawcze i rozdają kierowcom warzywa i jabłka.

- Ciagniki stoją w obu kierunkach wszedzie zablokowany jest jeden pas, jeden jest przejezdny, ruch jest spowolniony, ale odbywa się płynnie - relacjonuje Dawid Konieczka, red. top agrar Polska.

  • Rolnicy jadą przez Niepruszewo i kierują się w stronę Zakrzewa.
  • Rolnicy są też w wielkopolskim Wągrowcu.
 

Protest rolników w woj. lubelskim

W województwie lubelskim zgłoszonych jest już 27 miejsc blokadowych w tym na odcinakach dróg ekspresowych, krajowych i wojewódzkich. Poniżej zdjęcia z protestu rolników na węźle Lublin-Tatary. Blokada ma potrwać do godz. 17.00.

Protest rolników w woj. łódzkim

Rolnicy wyjechali również na łódzkie drogi. Protest odbędzie się na terenie powiatu zgierskiego w trzech miejscach, poddębickiego, skierniewickiego, piotrkowskiego, sieradzkiego, łaskiego, wieluńskiego, kutnowskiego i łódzkiego, łowickiego i wieruszewskiego. Informacje na temat objazdów znajdują się TUTAJ. 

Protest w woj. kujawsko-pomorskim

Protest w woj. dolnośląskim

W okolicach Wrocławia odbywają się dwa protesty. 

Rolnicy w okolicach Wrocławia i na trasie S5 zamierzają blokować drogę przez 10 dni. Chcą aby na spotkanie z nimi przyjechał Donald Tusk, premier RP. 

Protest w woj. podlaskim

Na trasie S8 w Jeżewie Starym naliczono kilkaset ciągników. Głównym organizatorem wydarzenia jest Karol Faszczewski. Rolnicy zaplanowali 48-godzinną blokadę wraz z nocnymi dyżurami. 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 08:32