StoryEditor

Protest rolników w Zakręcie pod Warszawą

Rolnicy zablokowali dojazd do Warszawy od strony Mińska Mazowieckiego. Czego domagają się rolnicy?
24.05.2024., 12:10h

Rolnicy zebrali się w Trzebuczy około godz. 9.30 (powiat węgrowski). Kolumna ciągników przejechała DK2 i DK92 przez Kałuszyn, Mińsk Mazowiecki do Zakrętu. Będą tam blokować rondo do godz. 18:30. 

Rolnicy nie dostali dopłat bezpośrednich!

Protestujący domagają się przede wszystkim natychmiastowych wypłat dopłat bezpośrednich, pomocy dla poszkodowanych przez grad i przymrozki, a także likwidacji unijnego Zielonego Ładu.

- Mamy końcówkę maja, a wielu rolników nie dostało jeszcze dopłat bezpośrednich - ani ekoschematów, ani płatności końcowych. To jest skandal. Za co mamy kupować środki do produkcji? Rząd powinien też natychmiast wypłacić pomoc poszkodowanym przez grad i przymrozki. My się dziś z nimi solidaryzujemy - mówi Łukasz Komorowski, organizator protestu. Na proteście jest około 100 osób. Rolników odwiedził Krzysztof Bosak. 

Rolnicy walczą także o sprawiedliwe szacowanie strat suszowych.

Już teraz w tym regionie jest bardzo sucho, a jeśli aplikacja suszowa nie zostanie poprawiona, znów zostaną bez pomocy.

- W tamtym roku zebrałem tylko po jednym pokosie traw, a aplikacja naliczyła mi raptem 22 proc. strat. My, hodowcy jesteśmy bardzo dyskryminowani przez aplikację. Protestujemy więc przeciwko takiemu niesprawiedliwemu szacowaniu, zwłaszcza że w tej chwili susza jest ogromna, traw praktycznie nie ma, więc ta pomoc będzie potrzebna - mówi rolnik. I dodaje, że rząd przeciąga rolników do eurowyborów, obiecując pomoc i uruchamiając dopłaty do zbóż.

Protestujący domagają się także budowy portu zbożowego. Denerwują się, że odwołano przetargi na terminale zbożowy w Gdyni i Gdańsku, przez co po żniwach może być problem z wysyłką zboża.

Protest rolników w Zakręcie. Gdzie objazdy?

Dla drogi DK92, jadąc od strony Mińska Mazowieckiego, policja zaleca objazd w miejscowości Zakręt ulicą Asfaltową i drogą 638. Jadąc od strony Warszawy należy jechać analogicznie drogą 638 i ulicą Asfaltową. Tą trasą pojadą tylko samochody osobowe.

Pojazdy ciężarowe jadące od strony Mińska Mazowieckiego pojadą autostradą A2. Od strony Warszawy dla ciężarówek policja zaleca objazd drogą 638 przez Sulejówek, a następnie 637 do Stanisławowa, dalej DK 50 do autostrady A2 i DK92.

tygodnik-rolniczy.pl

Tygodnik Poradnik Rolniczy
Autor Artykułu:Tygodnik Poradnik Rolniczy
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 20:43